Ponuda novih gotovinskih nenamjenskih kredita u "švicarcima" po kamati od 4,99 posto (EKS 5,94), koju su s ciljem privlačenja novih klijenata plasirali novi igrači na tržištu, prvenstveno Kentbank, na prvi pogled izgleda vrlo povoljno za buduće korisnike kredita, jer osim niske kamate računa se i na vrlo vjerojatni pad švicarskog franka u budućnosti.
Međutim, iskazani EKS, koji je za skoro 20 posto veći od ponuđene kamate, ukazuje na velike troškove naknada i ostalih pratećih troškova po tim kreditima. Također treba voditi računa o tome ugovara li se ponuđena kamata kao fiksna ili kao promjenjiva, te koji se način obračuna kamate (anuitetni ili u ratama) ugovara, upozorila je Branka Lukačević-Gregić, koordinatorica ekonomskog tima Udruge Franak.
"Naime, kako HNB još uvijek nije propisao dozvoljene međuodnose ugovornih parametara (valutna klauzula, promjenjiva kamatna stopa i način obračuna kamata), ovakvi krediti još uvijek za korisnike predstavljaju neodredivu kreditnu obvezu. U već plasiranim kreditima u CHF-u su se upravo kombinacija valutne klauzule za koju HNB nema mehanizme kontrole, promjenjive kamatne stope i anuitetni obračun pokazali za korisnika kao visoko rizičan financijski proizvod koji ih je egzistencijalno ugrozio. O svemu navedenom treba voditi računa prije nego li se korisnici kredita odluče na ovakav proizvod i potpišu naizgled povoljan ugovor o kreditu", pojašnjava Lukačević-Gregić za poslovni.hr.
Konkretno, treba dobro proučiti ugovore koje banke nude i razumjeti ugovorne odredbe koje reguliraju promjenjivu kamatnu stopu koja može biti i akcijska, odnosno ugovorena za početni otplatni period s mogućnošću rasta u budućnosti, naročito ako se radi o dugoročnim kreditima, zaključuje Lukačević Gregić podsjećajući da je udruga Franak tužbu protiv osam poslovnih banaka podigla upravo zbog nedopuštenih ugovornih odredbi koje nisu usklađene sa Zakonom o obveznim odnosima i Zakonom o zaštiti potrošača.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu