Splitski Konstruktor danas je izbjegao opasnost od stečaja! Splistkoj tvrtki je ministar financija Slavko Linić još prije mjesec dana zaprijetio da će biti prva velika prezadužena tvrtka koja će završiti u stečaju, no sudeći prema današnjim zbivanjima na prvom ispitnom ročištu, Konstruktor zasad prilično odolijeva.
Prvo ročište u slučaju Konstruktora u prijepodnevnim satima je održano na Zagrebačkom velesajmu, a stečaj nije ni spomenut. Vijeće radi svoj posao, pa kako danas nije bilo moguće da se cijeli posao oko ispitivanja i utvrđivanja tražbina i završi, postupak ide dalje!
Tako je odlukom nagodbenog vijeća da se isti posao nastavi na drugom ročištu, novo ročište usmeno zakazano za 29. ožujka. To samo znači da kao i u slučaju Dalekovoda, i u slučaju Konstruktora trebaju barem dva ročišta za ispitivanje i utvrđivanje tražbina.
Nadalje, za vjerovnike Konstruktora važan signal je i današnja informacija od strane samog vijeća koje je otvoreno poručilo da “nastavak postupka ima smisla” jer, kako je objašnjeno, Konstruktor zasad, a vjerojatno niti neće, ne ispunjava zakonski limit od 25 spornih tražbina koji je direktni put u stečaj. Kako je po Zakonu o predstečajnom postupku upravo taj iznos osporenih tražbina razlog da vijeće digne ruke od predstečajnog postupka, te u tom slučaju dužnik mora silom zakona odmah završiti u stečaju, Konstruktorovim vjerovnicima situacija će po tom pitanju biti jasna krajem mjeseca. Da je još sve neizvjesno, potvrdila je povjerenica Ankica Čenić rekavši da danas ispitane i utvrđene tražbine iznose 2,043 milijarde kuna. To znači milijardu više od iznosa koji je Konstruktor prijavio, a razlika koja se pojavila, prema njezinim riječima, nastala je temeljem prijave tražbina po osnovi garancija, sudužništava i ostalih uvjetnih potraživanja.
Na ročištu je, s druge strane, vjerovnicima osporeno oko 450 milijuna tražbina, rekla je povjerenica, te se složila s mogućnošću koja postoji da se taj iznos smanji ukoliko vjerovnici na sljedećem ročištu krajem ožujka dokažu da posjeduju ovršne isprave – a ne samo obična rješenja o ovrsi, pa bi se tada iznos takvih tražbina sa liste spornih preselio u nesporne, i Konstrukturov upravni postuapk pred Finom mogao bi se nastaviti.
Od pojedinih vjerovnika doznajemo da ni država u pogledu svojih tražbina na ročištu nije imala do kraja sređeno stanje, a kako nam je naš sugovornik rekao, vijeće se sve vrijeme pozivalo na kratke rokove i veliku količinu posla, tj. pravdalo.
“U našem je mentalitetu očigledno da se sve radi u posljednji tren, pa je tako i na kraju roka za prijavu tražbina, u jednom danu prispjelo 300 prijava tražbina vjerovnika”, rekla je povjerenica. Na ročištu je nazočio i generalni direktor Konstruktora Željko Žderić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kada Liniću odgovara onda se poziva na neisplaćivanje plaća radnicima. No u stvari u cijeloj priči radnici su najmanje bitni kao i Vladi građani. U pozadini mutnih igara sve će ispasti “čisto” ako banci bude odgovaralo stanje u bilanci. To se lako riješi prebacom novca vlasnika tvrtke tko zna otkud. Linić kao i Zakon uopće ne postoje, oni su mrtvo slovo na papiru da se naivcima-građanima prikaže da država funkcionira. I na kraju parazit-firma nastavlja dalje istu priču. To je HRV: neki sve moraju raditi “po Zakonu” a za mnoge on ne vrijedi.
stečaj upravo i služi da se ovakve štetočine ukloni s tržišta, no linić će dubiti na trepavicama i kršiti ama baš svaki zakon koji može kršiti, posebno one koje je sam napravio, samo da pogoduje bankama.
radnici konstruktora će gladovati, ostat će s desetinom neisplaćenih plaća, ali važno je da banke ne kvare svoju bilancu.
umjesto da prisilno naplati radničke plaće, a ostatak prepusti bankama da rade s njim što umiju, ta banke su profitabilne, valjda će znati što uraditi, linić radi svinjariju za svinjarijom.
proglašavanje neisplaćene radničke plaće “tražbinom” tko zna kojeg reda kriminal je i beščašće svoje vrste, radnička plaća je gotov novac koji se nalazi unutar imovine tvrtke i trebalo bi je naplaćivati izravnom ovrhom prije bilo kakvog drugog postupka.
kako mogu proglasiti tražbinom nešto što nije vezano niti za ugovor o kreditiranju niti kupoprodaju? tko ima pravo radnike silom proglašavati kreditorima a da ih nitko ništa nije pitao? to je hrvatsko pravosuđe, organizacija za zaštitu krupnog kriminala.
Koliko je Predstecajni zakon nedorecen vidi se u slijedecoj recenici: …nastala je temeljem prijave tražbina po osnovi garancija, sudužništava i ostalih uvjetnih potraživanja.
Uključite se u raspravu