Zdravstveni menadžeri iz SAD-a, Finske, Njemačke, Italije, Velike Britanije, Švicarske i Španjolske sudjelovali su u ponedjeljak na Global Healthcare Management Forumu na kojem su predstavljeni najnoviji trendovi u upravljanju zdravstvenim sustavima te se raspravljalo o izazovima i problemima koji se pojavljuju u sektoru zdravstvenog menadžmenta.
Stručnjaci se slažu, kaže Kosta Petrov iz kompanije P World koja je organizirala forum, da se danas upravljanje bolnicom uvelike razlikuje od onoga prije deset godina odnosno da današnje moderne bolnice moraju pružiti adekvatnu zdravstvenu pomoć korisniku te osigurati kvalitetu i isplativost zdravstvene usluge. S obzirom da troškovi zdravstva rastu iz godine u godinu, a BDP stagnira ili je u nekim zemljama i u opadanju, Marc Gheeraert, direktor razvoja onkoloških proizvoda u Philipsovom odjelu medicinske opreme, ističe da je za upravu bolnicenajvažnije da zna koje su njihove potrebe kada je u pitanju medicinska tehnologija odnosno da znaju što će pacijentima najviše koristiti.
Nove tehnike liječenja raka
"Želite li uspješno liječiti pacijente nije najvažnije da imate najmoderniju opremu, važan je i kompletan postupak od trenutka kad pacijent dođe u ambulantu,preko njegovog programa liječenja, do toga kako brzo pacijent napusti odjel", kaže M. Gheeraert. Slaže se da je upravo u onkologiji u posljednjih 20 godina napravljen veliki pomak u liječenju i kako se postiglo da je karcinom danas kronična bolest, a Philips je tu pridonio svojim inovacijama. "Najviše smo postigli u području planiranja liječenja. Klinički sistem planiranja liječenja koji se koristi u svim velikim svjetskim onkološkim centrima omogućuje točno detektiranje tumora i planiranje i nakon toga prilagođavanje liječenja. Pratimo pacijenta i snimamo sve organe, koji je biološki učinak radioterapije i na okolna tkiva tumora, a sve su to podaci koji su potrebni da bi se postigao najbolji učinak liječenja", ističe M. Gheeraert.
Dodaje da trenutno s nekoliko tvrtki surađuju na različitim projektima, između ostalog, razvijaju i neinvazivne tehnike i primjenu High-Intensity Focused Ultrasounda (HIFU). "Također istražujemo može li se HIFU koristiti i za aktiviranje lijeka unutar tumora. U kliničkoj praksi, to bi značilo povećanje terapijskog efekta lijeka u tumoru dok bi u ostatku organizma izloženost lijeku bila na niskoj razini čime bi se smanjile neželjene nuspojave lijeka", kaže M. Gheeraert. Posljednjih tjedana vodi se i rasprava o mogućim nuspojavama mamografije koja se koristi u screeningu za rak dojke. No, M. Gheeraert ističe da je upravo mamografija donijela veliki napredak u liječenju te bolesti.
Prednost mamografije
"Iako je riječ o metodi zračenja, tehnologija je toliko napredovala da je riječ o izuzetno niskim dozama zračenja i u ovom je slučaju korist znatno veća od potencijalne opasnosti. Ako pogledate zemlje poput Nizozemske ili Danske, koje imaju podatke za posljednjih 15 godina, vidjet ćete da je mamografija smanjila smrtnost za 54 posto što su odlični rezultati. A ako pogledate rezultate tri ili pet godina nakon uvođenja mamografije, naravno da je broj oboljelih žena velik, ali to nije zbog primjene mamografije nego zbog činjenice da ste dobili opremu kojom možete postaviti dijagnozu", kaže M. Gheeraert.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu