Prije deset godina Njemačku su svi smatrali bolesnikom Europe. Gospodarstvo joj je bilo zaglavilo u recesiji, dok se ostatak Europe oporavljao, stopa nezaposlenosti bila joj je viša od prosjeka eurozone, prekomjernim deficitom narušavala je europska pravila o proračunu, a i financijski joj je sustav bio u krizi.
Samo desetljeće poslije Njemačku smatraju uzorom za sve ostale. No, zašto bi ona trebala biti uzor svima?U razmatranju lekcija izvučenih iz spomenutog njemačkog preokreta, a koje bi se trebale primijeniti i na ostale zemlje članice eurozone, moramo razlučiti ono što vlada može poduzeti i ono što ostaje na leđima poslovnog svijeta, radnika i društva u cjelini.Jedno od područja za koje je neupitno odgovorna vlada jesu javne financije. Godine 2003. Njemačka je imala fiskalni deficit od gotovo četiri posto BDP-a, možda ne previsok prema današnjim standardima, ali tada viši od prosjeka Europske unije. Preokret njemačkih javnih financija dogodio se uglavnom zahvaljujući smanjenju potrošnje. U 2003. ukupna državna potrošnja popela se na 48,5 posto BDP-a, tj. iznad prosjeka eurozone. No, tijekom idućih pet godina potrošnja je srezana za pet postotnih bodova BDP-a. Kao posljedica toga, uoči početka Velike recesije 2008. Njemačka je imala jednu od najnižih potrošnja u cijeloj Europi.
Uslužni sektor bolna točka
No, njemačka vlada nije mogla učiniti ništa po pitanju ključnog problema te države: manjka konkurentnosti. Danas je to teško zamisliti, ali u prvih nekoliko godina postojanja eura Njemačka je smatrana nekonkurentnom, ponajviše zbog visoke cijene radne snage.Prilikom uvođenja eura bio je raširen strah da se njemački problem s konkurentnošću neće moći riješiti jer vlast više nije mogla prilagođavati valutni tečaj. Znamo, međutim, da Njemačka jest opet postala konkurentna, čak previše konkurentna, kako neki tvrde, a sve zbog kombinacije ograničavanja visine plaće i strukturnih reformi koje potiču produktivnost.Zapravo je takva analiza samo napola točna. U jednu ruku, ograničavanje visine plaća bila je ključna sastavnica iako ga vlada nije mogla nametnuti. Ustrajno visoka stopa nezaposlenosti prisilila je radnike da prihvate niže plaće i dulje radno vrijeme, dok su plaće u perifernim zemljama eurozone koje su doživljavale procvat nastavile rasti za dva-tri posto godišnje.
S druge strane, premda je njemačka vlada prije desetak godina doista provela važne reforme tržišta rada, one očito nisu imale nikakva učinka na poboljšanje produktivnosti. Svi dostupni podaci upućuju na to da je Njemačka u posljednjih deset godina bilježila najnižu stopu rasta produktivnosti u cijeloj Europi.To nije nikakvo iznenađenje uzmemo li u obzir izostanak bilo kakvih reformi u uslužnom sektoru, koji se smatra pretjerano reguliranim i zaštićenim. Proizvodni sektor jest ostvario rast produktivnosti zbog intenzivne međunarodne konkurencije. No, čak i u Njemačkoj uslužni je sektor dvostruko veći od industrijskih grana. Stoga bi za ostvarenje znatnijega rasta proizvodnosti u njemačkom gospodarstvu bile potrebne dubinske reforme uslužnog sektora. To se, međutim, nije dogodilo čak ni 2003. jer je sva pažnja bila usmjerena na proizvodnju i konkurentnost na međunarodnom tržištu.
Rezanje plaća
Unatoč svemu, njemački model daje nam neke korisne pouke za danas ranjive periferne članice eurozone. Dugoročna fiskalna konsolidacija u prvom redu zahtijeva ograničenje potrošnje, a reforma tržišta rada vremenom će omogućiti zapošljavanje marginalnih skupina. No, za zemlje poput Italije i Španjolske konkurentnost ostaje najveći izazov. Periferija će ponovno početi bilježiti rast samo ako uspije povećati izvoz. Plaće se već smanjuju pod bremenom iznimno visoke stope nezaposlenosti. Ali sve to predstavlja najbolniji izlaz iz postojeće situacije koji će pridonijeti jačanju društvene i političke nestabilnosti. Puno bolji način smanjenja troškova rada bilo bi povećanje produktivnosti, a po tom pitanju Njemačka nije nikakav uzor.Međutim, na sreću, neke periferne države sada su zbog pritisaka vjerovnika prisiljene provesti drastične reforme ne samo tržišta rada, već i uslužnog sektora. Te reforme, čak i ako im je povod prisila, najčvršći su temelj za optimizam.
Vremenom će pogodovati produktivnosti i fleksibilnosti tržišta, a zemlje koje ih istinski provedu stoga bi trebale postati konkurentnije. Najvažnija pouka koja se može izvući iz nekoliko obrata u eurozoni tijekom posljednjih desetak godina jest da ne bismo trebali donositi zaključke na temelju trenutnih poteškoća. Reforme koje danas provode neke zemlje periferije puno su dublje od onih koje je Njemačka provela prije deset godina. Države koje u tim reformama ustraju mogle bi iz ove situacije izaći učinkovitije, a time i konkurentnije. One kojima to ne pođe za rukom (a Italija, čini se, ide u tom smjeru) ostat će u zamci niskog rasta dulje razdoblje, a nema ni jamstva da će Njemačka vječno zadržati vodeći položaj. Ne zna se gdje će pojedine zemlje završiti za deset godina, a sadašnji poredak najsnažnijih u europskom gospodarstvu mogao bi se jako brzo promijeniti.
© Project Syndicate, 2013.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kad se radi usporedba s Njemačkom treba razlikovati Njemačku državu kao aparat i stanovništvo. Njemačka je država koja konstantno proizvodi suficit, produktivnost stalno raste (manje ili više ali raste). Plaće stanovništva ne rastu u skladu sa rastom njemačkog gospodarstva i to je cijena koju Nijemci plaćaju. Suprotno tome u HRV npr. produktivnost uopće ne postoji jer se u HRV ništa ne proizvodi, gospodarstvo je konstantno u padu a plaće su prevelike u odnosu na pad gospodarstva. U HRV se 90% bazira na preprodaji trgovini, nema nikakve nove vrijednosti a ostao je YU mentalitet zaduživanja i prevara prebacivanja dugova s firme na firmu itd,itd. U HRV se puno toga bazira na muljanju, strani ulagač to vidu i naravno da traži bolje uvjete za svoj kapital
Dobro kazes, struktura ekonomije je skroz drukcija. Ipak, njemacke industrijske place mozda su najvece na svijetu, pogotovo za nize radnike. Rast placa diktira trziste(na dulji rok svakako produktivnost), ponesto sindikalci kratkorocno, a ne mi sami. Sindikati su razumni, pa znaju do kuda se moze ici. Ovdje bi svi da pada s neba. Potpuno neobrazovani, izvan ekonomske realnosti. Ako i rast placa bude iznad produktivnosti, to se slomi prije ili kasnije jer je neodrzivo. U Njemackoj pak, place sada rastu sve brzim tempom, iako se neke zemlje skroz guse. To nije samo faktor izvoza, daleko od toga.
Njemacka je poprilicno patila zbog ujedinjenja, koje je bilo enorman trosak, ali sada se i to rjesava.
Ovdje imamo 2 stvari-unutarnja ekonomiju, i izvoz. Obje stvari su tu jake. Unutrasnja potraznja je jaka, nezap niska, i raste proizvodnja i potrosnja, i vanjski faktor izvoza, koji dodaje dohodak. U krajnjoj liniji, Njemacka bi gotovo sve mogla proizvoditi za sebe, i bila bi bogata ovako ili onako cak i bez drugog faktora.
Pogledajte koliko patenata drze Njemci, pogotovo za aute, i sto se sve proizvodi.
Skriveni tigrovi, i male firmice u Njemackoj, srednje, cesto su medju 5 najboljih na svijetu u svojoj bransi. Za mnoge od tih mi ne cujemo ali i one su tu. To je stvarno drzava znanja, od vrha do dna. A ne ovo laprdanje kao ovdje.
Njemackoj sada dolazi novo zlatno doba, imigranti kucaju kao 60ih, a za one koji su zivjeli od magle, kao mi, slijedi uzasno stezanje remena. Standard ce nam nastaviti rapidno padati, place ce biti sve manje,a nezaposlenost ce rasti. Imat cemo stagflaciju s dubokom depresijom. Nakon nekog vremena, nasa ekonomija ce postici novu ravnotezu, na nizem nivou standarda.
Kad se radi usporedba s Njemačkom treba razlikovati Njemačku državu kao aparat i stanovništvo. Njemačka je država koja konstantno proizvodi suficit, produktivnost stalno raste (manje ili više ali raste). Plaće stanovništva ne rastu u skladu sa rastom njemačkog gospodarstva i to je cijena koju Nijemci plaćaju. Suprotno tome u HRV npr. produktivnost uopće ne postoji jer se u HRV ništa ne proizvodi, gospodarstvo je konstantno u padu a plaće su prevelike u odnosu na pad gospodarstva. U HRV se 90% bazira na preprodaji trgovini, nema nikakve nove vrijednosti a ostao je YU mentalitet zaduživanja i prevara prebacivanja dugova s firme na firmu itd,itd. U HRV se puno toga bazira na muljanju, strani ulagač to vidu i naravno da traži bolje uvjete za svoj kapital
BAKICAAA:
“Neka nam uskrsna vjera u konačnu pobjedu dobra, dadne optimizma,
snage i radosti u svagdašnjem životu.
Neka ta vjera unese u naše obitelji mir, zajedništvo, otvorenost novom životu,
spremnost na žrtvu u življenju ljubavi.
Neka radost i mir uskrsnih blagdana ispuni vaša srca.
Neka svjetlo Uskrsnog jutra obasja sve one koji lutaju putem besmisla i beznađa da mognete, puni radosne nade, hrabrije i spremnije suočiti se sa sadašnjicom.
Neka Ljubav bude vaše uporište u borbi protiv zla i grijeha te neka vam nikad ne ponestane nadahnuća i ustrajnosti …
Sretan Vam Uskrs”
čestitci se pridružujem i ja , Pero 7
Glavno tržište za Njemačku je EU. 63% izvoza njemačke ide u zemlje EU.
http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/en/economy/main-content-06/strong-economic-hub-in-the-global-market.html
Njemačka je s EU-om dobila tržište….
Uključite se u raspravu