Zapad više neće moći održavati stabilni svjetski poredak, potrebni su novi centri utjecaja u svjetskoj politici i ekonomiji, a najveća komparativna prednost Rusije u vremenima koje dolaze njezina su politička i vojna snaga.
Sažetak je to dokumenta "Rusija u grupi BRICS. Strateški ciljevi i kako ih postići", koji je ruskim poslovnim novinama Kommersant dostavila vlada, a uoči summita BRICS-a u Durbanu u Južnoafričkoj Republici 26 i 27. ožujka.Dokument bi trebao biti temelj kompleksnoga programa članstva Rusije u BRICS-u kako bi ubrzala ekonomski razvoj i osnažila međunarodne i političke pozicije te zemlje. U njemu je jasno naznačeno kako Rusija percipira BRICS kao alternativni centar moći u postkriznome svijetu. Dokument je sastavilo Rusko nacionalno vijeće za studije BRICS-a na zahtjev premijera Dimitrija Medvjedeva, a u njegovoj su pripremi sudjelovali predstavnici Ruske akademije znanosti, zaklade Ruski mir i PIR-centra. Autori dokumenta naznačili su kako je nužna uspostava alternativnih centara moći u svjetskoj politici i gospodarstvu. "Nade kako će Zapad pronaći interne rezerve i sam uspostaviti stabilan svjetski poredak sve su tanje", stoji u dokumentu.
Ističe se kako svaka država BRICS-a već ima jake pozicije: Kina – gospodarstvo, Brazil – potencijal prirodnih resursa i ekologije, Indija – jak demografski i znanstveni potencijal te Južnoafrička Republika – geostratešku poziciju kao vrata Afrike. Najvećim prednostima Rusije autori dokumenta vide njezinu političku i vojnu moć. No, problem je što i dalje svaka država na svjetskoj pozornici samostalno promovira svoje interese. "Rusija smatra kako BRICS ima mnogo veći pregovarački potencijal i više prilika za lobiranje interesa i inicijativa država članica na međunarodnoj sceni", ističe se u dokumentu. BRICS je trenutno usredotočen na ekonomska pitanja, no u Moskvi smatraju kako bi bilo probitačno osnažiti političku moć Rusije unutar te grupe.Glavni zadatak je "otrgnuti se iz hegemonije SAD-a prema policentričnom svjetskom poretku". U tome smislu dokument ponovno naglašava ideju, koja je postala sastavnica svih ruskih vanjskopolitičkih dokumenata, kako je nedopustivo uplitanje u unutarnja pitanja država i korištenje međunarodnih institucija, ponajviše Vijeća sigurnosti UN-a, za svrgavanje "neprimjerenih" vlada u raznim državama.
U gospodarskoj sferi Rusija i njezini partneri trebali bi tražiti reformu zastarjele monetarne financijske arhitekture i uspostavu demokratskijeg i poštenijeg međunarodnog ekonomskog sustava. Uz preporuke za prevladavnje nesporazuma unutar BRICS-a u dokumentu se predlažu i konkretne mjere za jačanje utjecaja te grupe država. Autori smatraju kako je nužno osnovati trajno tajništvo BRICS-a, isprva virtualno, putem interneta, a kasnije u punome obliku, zatim razvojnu banku s kapitalom od 50 milijardi dolara i sjedištem u Moskvi, banku za međunarodna poravnanja između država BRICS-a za plaćanja u nacionalnim valutama i poseban protukrizni fond s kapitalom od 240 milijardi dolara.Države BRICS-a mogu i trebale bi zajednički rješavati i sigurnosna pitanja poput borbe protiv širenja nuklearnog oružja, cyberkriminala, terorizma, droge i piratstva, ali i ekoloških problema. Kako bi se ojačao međucivilizacijski potencijal grupe Moskva predlaže primanje islamske države poput Indonezije ili Turske.Autori napominju kako će Zapad učiniti sve da ugrozi provedbu tih planova jer BRICS doživljava kao rivala pa će dati sve od sebe kako bi spriječio države BRICS-a u jačanju njihovih pozicija na svjetskoj sceni.
Prednosti
Kina – gospodarstvo
Brazil – potencijal prirodnih resursa i ekologije
Indija – jak demografski i znanstveni potencijal
Južnoafrička Republika – geostrateška pozicija kao vrata Afrike
Rusija – politička i vojna moć
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu