Srbija će suficit iskoristiti za raniju otplatu duga

Autor: Rato Petković / VLM , 11. ožujak 2013. u 22:00
Mlađan Dinkić čeka odobrenje vlade/PIXSELL

Ministar financija predlaže da se iskoristi dobra prilika i da se vrati 430 milijuna eura posuđenih po nepovoljnim uvjetima.

Prijedlog ministra financija i gospodarstva Mlađana Dinkića da Srbija prijevremeno otplati vanjski dug u vrijednosti 430 milijuna dolara naišla je za pozitivnu ocjenu u ekonomskim krugovima.

Riječ je o zajmovima uzetim po nepovoljnim uvjetima, kojih bi se Srbija sada rado riješila, jer je u međuvremenu pala cijena novim zaduživanjima. Mogućnost da zemlja prijevremeno vrati taj iznos nastala je nakon što je u siječnju ostvaren suficit u državnom proračunu od 339 milijuna eura pa je ocijenjeno kako bi bio najbolje iskorišten ako bi se njime vratili zajmovi uzeti po visokim kamatama. Ako  vlada prihvati Dinkićev prijedlog 430 milijuna dolara biti će vraćeno do kraja travnja. Inicijativu je, među ostalima, podržao i Ljubomir Madžar, profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta, konstatacijom kako u srpskom vanjskom dugo ima dosta elemenata koji su zaključeni u nepovoljnim okolnostima Njegov kolega Ljubodrag Savić smatra kako je riječ o malom predahu zbog poboljšanja uvjeta na tržištima duga te komentira da rast izvoza i višak novca nije toliki da bi se Srbija osjetnije razdužila. Srbija je vanjski dug osjetno povećala u vrijeme bivšeg premijera i ministra financija Mirka Cvetkovića, kada je on skočio 7,3 milijarde eura.

Mnogi stručnjaci Cvetkovića kritiziraju tvrdeći da je doveo zemlju na prag dužničkog ropstva, jer je zaduženost bila premašila  65 posto BDP-a, iako je zakonom ograničena na maksimalnih 45 posto. Bivši premijer je pak tvrdio kako gornja granica zaduženosti nije probijena, ali ga je prvo demantirao Fiskalni savjet, a potom i novi ministar financija Mlađan Dinkić, koji je, prilikom preuzimanja dužnosti konstatirao kako je zemlja pred bankrotom. Izlaz, na prvi pogled, apsurdan, pronađen je u novom zaduživanju, pa su dugovanja porasla na rekordnih 25,7 milijardi eura, ali to je bio jedini način da se novim kreditima vrate oni koji su dospjeli za naplatu. Nova zaduženja napravljena su najvećim dijelom prodajom državnih obveznica u eurima. Kamata od 5,5 posto je bila povoljnija, iako su međunarodne agencije Srbiji snizile kreditni rejting.

Komentirajte prvi

New Report

Close