Informacije koje svjetskim poslovnim medijima šalju izvori unutar europskih banaka govore da se u njihovim konferencijskih dvoranama užurbano prekrajaju poslovni planovi. U utrku s vremenom čelnici banaka i njihovi financijski stručnjaci krenuli su zbog inicijative Europske unije kojom se žele ograničiti po mnogima basnoslovni bankarski bonusi. Dodatne naknade tako ubuduće ne bi smjele iznositi više od jedne godišnje plaće pojedinog menadžera, a mogle bi se popeti na dva dohotka isključivo uz "blagoslov" dioničara.
Sve nanovo
S obzirom da bi rigoroznija pravila na snagu trebala stupiti s prvim danom iduće godine, kako bi udovoljili Bruxellesu i izbjegli moguće "penale", bankari sada moraju nanovo izraditi sheme isplata koje su već bile spremne za skorašnje godišnje skupštine. "Naši su stručnjaci mislili da su dovršili potrebnu papirologiju i da je sve zaključeno, ali sad moraju ispitati možemo li uopće stvari prekrojiti na vrijeme", izjavio je Financial Timesu neimenovani visokorangirani zaposlenih jedne europske banke. "Potrošili smo mjesece izrađujući sofisticirane modele za naše dioničare, a sada… Sada se vraćamo na početak, ponovno smo za radnim stolom", požalio se anonimno još jedan čelni čovjek. No treba li žaliti ove financijaše? Ako je vjerovati procjenama nekih upućenih stručnjaka, vodeći ljudi europskog bankarskog sektora već znaju kako nadoknaditi štetu "sječe" bonusa koju im nameće EU.
Navodno planiraju povećati fiksni dio plaće kako bi kompenzirali gubitak na dodatnim naknadama, a izvori FT-a kažu da postoji mogućnost da top menadžerima plaća sa, primjerice, 1,5 milijuna funti skoči na 2 do čak 3,5 milijuna.No bilo kako bilo, nove financijske modele morat će odobriti dioničari, a u slučaju nekih banaka skupštine su na dnevnome redu već za mjesec-dva. No da oni koji vjeruju da su bankari već našli model za "spas" vjerojatno znaju o čemu pričaju, vidi se i iz analize koju je proveo Reutersa, koja je pokazala da su, unatoč štednoj politici i rezanju brojnih troškova, prošle godine za plaće i ostale naknade zaposlenima izdvojile puno više nego 2011. Od istraživanih 35 kreditora dvije trećine povisilo je kompenzacije i tako potrošilo je čak 10 milijardi eura više nego godinu prije. Na žalost, tome se ne mogu radovati tisuće zaposlenika koje su lani dobile otkaze upravo zbog proklamirane politike štednje, koja, očito je, ne vrijedi za svakoga.
Otpuštaju, a slave
Primjerice, američki Wells Fargo bez previše muke naknade po zaposlenome podignuo za dva posto, no najveći skok imala je Danske banka u kojoj su odabrani slavili zbog čak 11 posto povišice. Deutsche Bank odobrio je povećanje od 5,9% , no glasnogovornik se pravda kako su u taj porast uključeni i bonusi odobreni prije, konkretno 2009. godine. Dakle, usred financijske krize koja je i danas mnogima izlika za vojsku otpuštenih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu