Vlada je u četvrtak prihvatila memorandum o suglasnosti sa Slovenijom na temelju kojeg će se pitanje Ljubljanske banke rješavati u okviru sukcesije i tako otvoriti put ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu do kraja ožujka te je ovlastila premijera Zorana Milanovića da u ponedjeljak u Mokricama potpiše taj memorandum.
Memorandum je jutros parafirala ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, koja je izvijestila da se dokument odnosi isključivo na prenesenu deviznu štednju, da je predvidio stavljanje u mirovanje postupaka koji se protiv Ljubljanske banke vode pred hrvatskim sudovima, da dvjema stranama daje vrijeme da problem riješe u okviru sukcesije te da će Slovenija, po stupanju memoranduma na snagu, pokrenuti postupak ratifikacije hrvatskoga pristupnog ugovora. Kazala je i da bi pristupni ugovor, po predočenom planu ratifikacije u Sloveniji, trebao biti ratificiran do kraja ožujka.
Premijer Milanović najavio je da će parafirani ugovor sa slovenskim kolegom Janezom Janšom potpisati u ponedjeljak, 11. ožujka u Mokricama. Kazao je i da je memorandum rezultat kompromisa "do kojega se relativno lako došlo nakon što se stvorila politička volja". "Što je bilo, bilo je, otklonili smo prepreku koja nikada i nije trebala biti prepreka", poručio je Milanović.
Kad je riječ o stavljanju u mirovanje sudskih postupaka u Hrvatskoj, kazao je kako mu nikada nije bilo jasno komu ti postupci smetaju. "U tim postupcima zastajemo, prenosimo razgovor na područje sukcesije i to je to. Obje strane su zadovoljne i ne shvaćam kakva je opasnost ležala u tim postupcima. Da je Hrvatska tu imala utjecaja, valjda bismo u zadnjih 20 godina uspjeli ishoditi nešto pozitivno za nas na našim sudovima, a nismo", rekao je Milanović.
Izvijestio je i da će parafirani memorandum slovenska vlada prihvatiti na sjednici koja je upravo u tijeku i ovlastiti Janšu da ga potpiše.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu