Zdravstveni menadžeri iz Sjedinjenih Američkih Država, Finske, Njemačke, Italije, Velike Britanije, Švicarske i Španjolske okupit će se 11. ožujka u Zagrebu na forumu "Global Healthcare Management Forum" na kojem će se razgovarati o najnovijim trendovima, izazovima i problemima koji se pojavljuju u sektoru zdravstvenog menadžmenta. Global Healthcare Management Forum organizira P World, generalni pokrovitelj događaja je Philips, a podupiru ga i Udruga poslodavaca u zdravstvu te Udruga privatnih poslodavaca u zdravstvu. O novostima u Philispu i tehnologijama koje razvijaju govori Miroslav Šaban, direktor Philips za Hrvatsku I bosni i Hercegovinu.
Zašto je Philips ostavio konvencionalnu elektroniku za potrošače postrani i okrenuo se područjima kao što su rasvjeta i zdravstvo?
Philipsov sektor za bolji životni stil potrošača na dobrom je putu da postane vodeći igrač na području zdravstva i kvalitetnog življenja. Dva su glavna razloga transformacije ove poznate elektroničke tvrtke u vodeću tvrtku na području zdravlja i boljitka.Prvi je što smo usmjereni na globalne trendove i potrebe (potrebu za održivim zdravstvom, sve starije stanovništvo, klimatske promjene, energetska učinkovitost, veća svijest potrošača o tržištu), a drugi je što smo svjesni značajnih promjena na tržištu elektronike u posljednjih desetak godina, posebice kada je riječ o zaslonima, televizorima i ostalim elektroničkim napravama za širu uporabu.
Zašto je zdravstvo toliko važno za vašu tvrtku?
Promotrimo li prodajne brojke za 2012. godinu, vidimo da je ukupnoj prodaji sektor zdravstva pridonio s 41 posto, odjel za bolji životni stil s 24 posto te rasvjeta s 35 posto. Dakle, u pogledu zarade bez odbitka poreza, kamata i amortizacije, to je ukupno 58 posto. Osim financijskih brojki i činjenica, mi u Philipsu smatramo da bi svi ljudi trebali biti zdravi, dobro živjeti i uživati u životu. Kao tehnološka kompanija koja mari za ljude svakodnevno si postavljamo izazove te pokušavamo ispuniti obećanje koje smo dali o tome da ćemo riješiti najveće zdravstvene probleme i kliničke izazove putem uistinu značajnih inovacija.
U kojem smjeru idu istraživanje i razvoj zdravstva u Philipsu?
Naš pristup temeljen je na ostvarivanju i ponudi inovativnih rješenja kojima se razlikujemo od konkurenata i koja nam omogućuju da promijenimo zdravstvo nabolje. Od bolničke postelje do liječenja kod kuće, razmišljamo vrlo široko o tome kakav utjecaj naše inovacije imaju na pacijente, zdravstveni sustav i naše kupce. Od proizvoda i usluga, preko novih kliničkih postupaka, poslovnih modela i partnerstava, naš portfelj inovativnih rješenja omogućuje klijentima i liječnicima da poboljšaju ishode liječenja, kao i njegovu kvalitetu te da prošire pristup zdravstvenoj skrbi. Između ostaloga, ulaganja usmjeravamo u iznalaženje novih neinvazivnih rješenja i slikovnu dijagnostiku posljednje generacije jer ta dva područja istodobno poboljšavaju kvalitetu usluga u zdravstvu i uvelike umanjuju ukupne troškove. Sjajan primjer toga je Image Guided Intervention. Ta nam inovacija pomaže da smanjimo potrebu za riskantnim otvorenim operacijama srca dramatičnim poboljšanjem preciznosti minimalno invazivnih alternativa za zamjenu srčanih zalistaka uporabom katetera. U suradnji s proizvođačima katetera i bolnicama iznašli smo izvrsna rješenja kojima sada spašavamo živote osoba za koje je operacija srca prerizična, i to o puno manjem trošku.
Kako Philips gleda na pristup vlada zdravstvu u pojedinačnim zemljama članicama Europske Unije?
Glavno je pitanje smatra li vlada zdravstvo troškom ili ulaganjem u društvo. U većini država troškovi zdravstva (ili financijske potrebe zdravstva) rastu brže od BDP-a. Takvo stanje nije održivo. Moramo učiniti više u pogledu prevencije i ranog, učinkovitog liječenja. Ako u tome ne uspijemo, procjenjuje se da će do 2050. godine više od polovice stanovnika zapadnog svijeta imati jednu od brojnih kroničnih bolesti. Inovacije i nove tehnologije mogu strukturalno poboljšati učinkovitost zdravstva, čime će i troškovi doći pod kontrolu. Oni koji smatraju da će zbog novih tehnologija zdravstvo postati skuplje nisu u pravu. U stvarnosti, troškovi kupnje medicinske opreme iznose manje od dva posto ukupnog proračuna za zdravstvo. Troškovi osoblja nadaleko su najviši troškovi u zdravstvu i čine čak 70 posto, a upravo inovacije će pridonijeti smanjenju tih troškova, kao i doskočiti problemu rastućeg manjka osoblja te u isto vrijeme poboljšati kvalitetu zdravstvenih usluga. Inovacije i njihovi učinci moraju se razmatrati kao jedinstveni ciklus, a ne samo njegovi određeni elementi.
Danas većina zemalja nema dovoljno resursa za održavanje koraka s tehnološkim napretkom. No, postoje li ipak određeni načini kako države i privatne ustanove mogu ostvariti pristup novoj opremi i lijekovima?
Nabavka najnovije i najučinkovitije opreme nije samo sastavnica troškova, to je i ulaganje u zdravo društvo, zdrav narod te najbolji način kako stvoriti održiviji zdravstveni sustav. U slučaju promišljene nabavke, razdoblje povrata ulaganja može biti vrlo kratko. Stoga smo i uočili trend kod privatnih ustanova, koje se sve više okreću najsuvremenijim rješenjima i uređajima. S druge strane, Europska komisija je za strukturalne fondove u razdoblju od 2014. do 2020. godine odvojila proračunska sredstva u iznosu od 336 milijardi eura. Prema procjeni povjerenika Europske komisije za proračun Janusza Lewandowskog, Hrvatska će u tom razdoblju povući 13.7 milijardi eura, a očekuje se da će oko 33 posto toga iznosa biti dodijeljeno strukturalnim fondovima. Forum pod nazivom Global Healthcare Management koji će se uskoro održati u Zagrebu doista je sjajna prilika da doznamo što više o lokalnim potrebama, kao i mogućim modelima financiranja zdravstva te najboljim praksama diljem svijeta te je stoga veliko zadovoljstvo biti dijelom tog važnog skupa.
Nove tehnologije
Moderni ultrazvuk
Philips se također posvetio razvoju nove tehnologije ultrazvuka pod nazivom High-Intensity Focused Ultrasound (HIFU) za koju se nada da će se moći koristiti u liječenju mnogobrojnih oblika raka, pa čak i raka gušterače, koji je jedan od najsmrtonosnijih i najtežih za liječenje. Nedavno se pojavio High-Intensity Focused Ultrasound (HIFU) koji je sposoban neinvazivno uništiti tumore zagrijavajući ih dok se još nalaze unutar tijela. HIFU se već koristi u klinikama za liječenje cisti na maternici (dobroćudnih tumora na tkivu maternice) te su zabilježena kraća razdoblja hospitalizacije i smanjen broj komplikacija nego kod kirurškog odstranjivanja istih. Zvučna energija se, naime, širi tumorom te tako stvara toplinu. Navedenom tehnikom postiže se temperatura tkiva viša i od 65 stupnjeva Celzijusevih, što je dovoljno za uništavanje ciljanih stanica bez oštećivanja okolnog tkiva. Istraživački odjel Philipsa također proučava može li se ovakav ultrazvuk koristiti za aktivaciju lijekova u tumorima. Prema kliničkoj praksi, time se može povećati terapeutski učinak lijeka u tumoru i istodobno zaštititi ostatak tijela od izlaganja lijeku ne bi li se umanjila mogućnost neželjenih nuspojava.
Global Healthcare Management forum
Interaktivne diskusije
Global Healthcare Management Forum održat će se 11. ožujka u Hypo Centru, a na njemu će biti prisutni ravnatelji bolnica Royal Bolton iz Velike Britanije, Chicago Memorial iz SAD-a, Coxa iz Finske kao i klinički voditelji iz NHS (Velika Britanija) i Sant Juan de Deu (Španjolska). Svi će oni prezentirati svoja najnovija istraživanja koja prikazuju najučinkovitije metode uspješnog rukovođenja u području zdravstva. Global Healthcare Management Forum predstavit će posljednje trendove u zdravstvu regionalnim zdravstvenim ustanovama. "Upravljanje bolnicom danas, uvelike se razlikuje od onoga prije deset godina, odnosno današnje moderne bolnice moraju pružiti adekvatnu zdravstvenu pomoć korisniku te osigurati kvalitetu i isplativost zdravstvene usluge" objašnjava Kosta Petrov iz kompanije P World koja organizira Global Healthcare Management Forum. Jednodnevni događaj predstavit će interaktivne diskusije o različitim temama, uključujući i prezentacije o kvaliteti i akreditaciji u zdravstvu, kliničkim standardima, sigurnosti pacijenta, a jedna od tema je i e-healthcare.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu