Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada, jer su ulagače ohrabrile najave da će se u najvećim svjetskim gospodarstvima i dalje voditi poticajna monetarna politika.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju i Australiji porasle između 0,1 i 1,1 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,7 posto, nakon što je jučer potonuo 1,3 posto. Prema izvješću HCBC banke, u veljači je PMI indeks uslužne aktivnosti u Kini skliznuo s 54 na 52,1 bod, što je u skladu sa slabijom industrijskom aktivnošću i ukazuje na skroman oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
„Rast kineskog gospodarstva mogao bi usporiti od drugog tromjesečja, no to usporavanje neće biti toliko da bi naštetilo oporavku“, kaže Dariusz Kowalczyk, strateg u banci Credit Agricole CIB.
Wen Jiabao, kineski premijer na odlasku, kazao je jutros, predstavljajući proračun, da će ove godine Peking povećati državnu potrošnju kako bi se ostvario ciljani rast gospodarstva od 7,5 posto. To je umirilo ulagače, nakon što su jučer cijene dionica u Šanagaju potonule više od 3 posto zbog naznaka usporavanja rasta kineskog gospodarstva.
Očekuje se da će se i u drugim najvećim svjetskim gospodarstvima, od SAD-a i eurozone, do Japana, nastaviti voditi popustljiva monetarna politika kako bi se potaknuo rast. Zbog toga su tržišta kapitala stabilna, unatoč lošim vijestima iz SAD-a o automatskom smanjenju proračunskih rashoda i Italije, gdje vlada politička nesigurnost nakon nedavnih parlamentarnih izbora.
Na valutnim je tržištima, pak, dolar ponešto oslabio, nakon što je jučer Janet Yellen, utjecajna potpredsjednica Feda, kazala da je labava monetarna politika središnje banke praktično zajamčena, s obzirom da gospodarstvo još ne koristi sve potencijale. Zbog toga je cijena dolara prema japanskoj valuti skliznula s jučerašnjih 93,40 na 92,95 jena. Tečaj eura prema američkoj valuti kreće se, pak, oko 1,3040 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,3020 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena eura skliznula je s jučerašnjih 121,50 na 121,30 jena.
Nakon što je jučer pala za 50-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku ojačala za 20-ak centi, na 90,30 dolara po barelu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu