Mesić: Nije normalno da generali sudjeluju u posebnim političkim opcijama

Autor: Poslovni.hr , 04. ožujak 2013. u 19:34
Stjepan Mesić; Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Bivši predsjednik Republike i bivši vrhovni zapovjednik Stjepan Mesić komentirao je za HTV političke poruke Generalskog zbora koji je u subotu žestoko kritizirao aktualnu vlast.

Bivši predsjednik Republike i bivši vrhovni zapovjednik Stjepan Mesić komentirao je za HTV političke poruke Generalskog zbora koji je u subotu žestoko kritizirao aktualnu vlast.

U zemlji vladavine prava nije normalno da generali sudjeluju u nekim posebnim političkim opcijama. Ovo što se dogodilo graniči s dobrim običajima svake demokratske države, rekao je Stjepan Mesić.

Nije samo Mesić danas komentirao istup 48 umirovljenih generala. Učinili su to i aktualni predsjednik Ivo Josipović te predsjednik Sabora Josip Leko.

Leko: Ne bih volio da generali presuđuju o političkim opcijama

Ne bih volio da generali presuđuju o političkim opcijama, izjavio je danas predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko osvrćući se na kritike umirovljenih generala udruženih u Hrvatski generalski zbor na račun aktualne vlasti.
"U demokratskom društvu i zemlji svatko ima pravo na svoje viđenje, svoju kritiku i s tog aspekta nema nikakvih problema. Problem nastaje kada se javlja udruga generala, u toj situaciji konotacija je sasvim druga. Ne bih volio da generali presuđuju o političkim opcijama", rekao je Leko u emisiji Hrvatskog radija "S Markova trga".

Na tvrdnje generala kako se imaju pravo očitovati o svim pitanjima u Hrvatskoj jer su je branili, odgovorio je kako u obrani države vrijede pravila koja se odnose na ratno stanje i vojsku, a da u demokraciji i demokratskim zemljama vrijede druga pravila.

"Prema tome, svaka kritika je legitimna i demokratska, ali procjenjivanje tko je u pravu sa stajališta generalske udruge ili zbora zvuči loše, nedemokratski", kazao je Leko.

Upitan misli li da iza te generalske inicijative stoji "rukopis" neke stranke kao politički pritisak, odgovorio je kako nije opterećen urotama i zavjerama jer za njima, istaknuo je, nema potrebe u demokratskom i otvorenom sustavu u kojemu se sve koji imaju što reći, posebno one konstruktivne, poziva da to i kažu.

"Ako je riječ o potpori nekoj stranci, onda je slaba ta stranka koja treba manipulirati i koristiti ili motivirati generalski zbor. Pa valjda treba građane motivirati i njima se obraćati, a ne zboru generala", poručio je.

Razloge SDP-ovog dvodnevnog kašnjenja s objavom izvješća o utrošku proračunskog novca Leko vidi u srčanim tegobama stranačke kolegice odgovorne za SDP-ovo računovodstvo, zbog kojih je završila na operaciji i ugrađeni su joj stentovi, sve to točno u vrijeme kada je bila zadužena objaviti izvješće.

"Ne vidim tu nikakvu lošu nakanu ni aljavkost, nego vidim prst sudbine, dakle bolest kao razlog za to", kazao je.

Naglasio je kako uopće ne razmišlja o mogućoj kazni za njegovu stranku, jer, rekao je, to nije njegova briga, već nadležnih institucija koje prate rad stranaka, dakle i njihovu ažurnost i odgovornost.

Situaciju u kojoj Državno odvjetništvo istražuje kupoprodaju vrijednog zemljišta u Istri, u koje je, tada kao lokalni dužnosnik, navodno bio uključen i aktualni ministar turizma IDS-ovac Veljko Ostojić, Leko komentira na način da se očito bliže lokalni izbori.

"Komentiram to tako da su lokalni izbori vrlo brzo i da je ta činjenica, bila ona potpuno zakonita ili nezakonita, do sada bila skrivana, a onda izađe pred lokalne izbore i o njoj se raspravlja kao o važnom problemu", rekao je Leko.

Zamoljen za komentar tvrdnje IDS-a kako je riječ o predizbornim igrama jer se netko očito boji IDS-a, te upitan je li riječ o SDP-u, odgovorio je kako se SDP nema razloga bojati svog koalicijskog partnera.

Inicijativu MMF-a o potrebi produljenja radnog vijeka na 67 godina Leko smatra legitimnom, posebno u slučaju Hrvatske koja ima gotovo 380 tisuća nezaposlenih koji traže posao i ne mogu ga naći, a njezino je društvo sve starije.

"No, dok Hrvatska ne počne u gospodarstvu imati rast i otvarati nova radna mjesta, a i nije direktiva EU da se to odmah uvede, ne vjerujem da ćemo to uvesti tako brzo, barem ne negdje do 2017., 2018. ili 2020. godine", kazao je predsjednik Sabora.

Pozdravio je odluku predsjednika države Ive Josipovića da se izbori za hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu održe odvojeno od lokalnih izbora, čime se Hrvatska, rekao je, pokazala kao ozbiljna i vjerodostojna zemlja koja svojim građanima želi približiti europske teme.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Nije normalno da se uopće javljaš, dikobrazu čupavi, kod tebe i oko tebe ništa nije normalno,ex president, pajaco.

New Report

Close