Od početka travnja veliki broj dužnika naći će se u nevolji jer neće moći bez rizika od poreznih inspekcija premostiti prepreku koja je postavljena vođenju fiktivnih parnica.
Riječ je o novom članka 221. b. Zakona o parničnom postupku, te udarcu koji je zakon zadao za preko 50 posto parnica iz grupe tzv. bilježničkih parnica koje nastaju da bi se izbjeglo plaćanje. Na zagrebačkom Trgovačkom sudu bilježničkih je parnica u 2012. bilo čak dvije trećine (oko 8600), a od njih je preko pola navodno nastalo zbog odgode plaćanja. Sličan omjer tih parnica spram običnih postoji i na drugim sudovima. No, dok je pretežit broj takvih dosad mogao nastati temeljem osporavanja računa kojeg dužnik koristi u porezne svrhe, po novome se isto neće moći bez straha od porezne inspekcije.
Parnica pokrenuta prigovorom na notarsko rješenje danas postaje vrlo rizična za one koji ostvaruju, primjerice, pravo pretporeza ili čak povrata PDV-a po istim računima kojima na sudu dužnik prigovara. Kako nam je rekao Mario Vukelić, predsjednik Visokog trgovačkog suda RH, očekuje se pozitivni učinak od nove odredbe jer će dovesti do pada broja novih predmeta. Parnice bi se mogle smanjiti za trećinu, no kako doznajemo pozitivni efekt od nove odredbe biti će vidljiv tek u 2014. iz razloga što bilježnici prigovore u gospodarskim predmetima ne dostavljaju izravno na trgovačke sudove, nego sve ide preko općinskih sudova. U 2012. pokrenuto je preko 28.000 novih parnica, a parničenje je prvi put palo 6,7 posto.
Rapidni rast broja novih parnica bio je od 2010. do 2012. U te tri godine na trgovačkim sudovima pokrenuto je preko 80 tisuća novih parnica od čega je oko 50 tisuća onih tzv. bilježničkih. Godine 2007., dakle uoči izbijanja krize, pokrenuto je ukupno oko 14.600 novih parnica, slične brojke bile su i 2008. i 2009. Kriza se ispoljila s pomakom, te je njezino kasnije prelijevanje izraz rastuće nelikvidnosti i pojave većeg broja stečajeva. Najveći porast broja novih parnica bio je 2010. te je iznosio gotovo 50 posto. Tada su one skočile s 15,7 tisuća na gotovo 23 tisuće.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu