Paradoksalno je da se u posljednjih osam godina čak 80 milijuna kuna iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, predviđenih za javne sadržaje, preusmjerilo komercijalnim radijskim i televizijskim postajama.
Znamo samo da je novcem Fonda financirano 630 televizijskih i 3000 radio emisija, ali o tome ne postoji podrobniji izvještaj, primijetila je Zrinka Peruško, profesorica Fakulteta političkih znanosti na konferenciji o predloženim izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima održanoj u petak u Zagrebu. Fond godišnje raspolaže sa 30 milijuna kuna, za koje je dosad moglo aplicirati 20-ak lokalnih televizija i 150 radijskih postaja. Prihvate li se zakonske izmjene, ubuduće će za dio tog novca – govori se o svoti od milijun kuna – moći aplicirati i web portali iz tzv. trećeg medijskog sektora, onog koji se bavi temama od javnog interesa, sve više potisnutih iz komercijaliziranih javnih medija.
"Promjene su nužne jer je postojeći zakon iz 2004. vrijeme pregazilo, od tada smo imali uspon web portala", obrazložio je Milan Živković iz Ministarstva kulture. Odgovararajući na kritike zašto će novac dobivati samo neprofitne medijske organizacije, on kaže da bi medijske tvrtke svoj eventualni profit mogle usmjeravati u neki drugi posao, a to se želi izbjeći. U raspravu se uključio i Branko Vukšić, predsjednik saborskog Odbora za medije, redom napavši zbog rastrošnosti Agenciju za elektroničke medije, HAKOM i Odašiljače i veze, "u kojima Vlada treba napraviti reda". Reciplicirao mu je Zdenko Ljevak, predsjednik VEM-a, i postavio pitanje Vukšićeve kompetencije za saborsku funkciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu