Zakonom o zaštiti prirode stvaramo pravni okvir za poboljšanje investicijske klime", rekao je Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode, predstavljajući prijedlog zakonskih izmjena koji je prošloga tjedna poslan u saborsku proceduru. Glavne novosti odnose se na pojednostavljenje i ubrzavanje donošenja studija utjecaja na okoliš, koje se često percipiraju kao kočnica investicijama.
Ekološka udruga Eko Kvarner zakonske izmjene ocjenjuje kao "potpuni raspad sustava zaštite okoliša". Poslodavci ih, očekivano, pozdravljaju. "Događa se da se naprave sve faze projekta za neku investiciju, a tek na kraju provjerava kakvi su utjecaji na okoliš, zbog čega se stopiraju mnogi projekti. To se mora promijeniti i studija utjecaja na okoliš mora postati prvi korak", istaknuo je Zmajlović. Prema novom zakonu, cijeli će se proces odvijati u tri faze. U prvoj, odnosno prije nego što projekt dobije lokacijske i druge dozvole, utvrdit će se ima li investicija negativan utjecaj na okoliš. Za procjenu će biti zadužen Državni zavod za zaštitu prirode, kao predstavnik Ministarstva, a u raspravu će se moći uključiti javnost, kao i investitor, kako bi se osigurale jasne informacije što je i pod kojim uvjetima moguće. Za projekte za koje se utvrdi da nemaju negativan utjecaj na okoliš neće se raditi studija utjecaja na okoliš, čime će investitori uštedjeti između 20 do 50 tisuća kuna, koliko bi inače potrošili na studiju.
Ako se utvrdi da investicija ima negativan utjecaj na okoliš, rok za donošenje rješenja drastično je skraćen, s prosječnih 120 na samo 30 dana. Ako je procjena i dalje negativna, a riječ je o projektu od strateškog interesa, o njemu će odlučivati Vlada utvrđivanjem prevladavajućega javnog interesa. U tom slučaju bit će potrebno definirati kompenzacijske mjere koje će prirodi nadoknaditi ono što je investicijom izgubljeno, poput pronalaska novog staništa za ugrožene vrste. Drastičnim skraćivanjem roka za donošenje studije na 30 dana, objasnio je ministar Zmajlović, neće se zapostaviti glas javnosti, već će se ubrzati administracija. Ubrzavanje postupka pozdravlja Vjeran Piršić, predsjednik Udruge Eko Kvarner, jer su nam investicije potrebne, no pita se kako će to utjecati na kvalitetu izrade studija. "Izmjene koje se predlažu samo će dodatno olakšati odobravanje spornih projekata", ističe Piršić. I dosad su, objašnjava, studije utjecaja na okoliš imale golemu prolaznost, čak 97 posto, no problem je što je cijeli sustav otišao u pogrešnu smjeru. Tako u Hrvatskoj investitor plaća izrađivanje studije, a rezultat je izvještaj koji opravdava projekt, umjesto da ga ocjenjuje", navodi Piršić nelogičnosti sustava.
"Ovo je potpuni raspad sustava zaštite okoliša", ocjenjuje prijedlog zakona, dodajući kako je posrijedi "očekivani potez ministra koji se pokazao više nego nesposoban. "Zmajlović je običan birokrat koji ne razumije zaštitu okoliša", kaže Piršić. Iz Udruge nemetala, građevinskog materijala i rudarstva Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) pozdravljaju najavljene zakonske izmjene. Napominju, međutim, da u postupku utvrđivanja prevladavajućeg javnog interesa ostaje otvoreno pitanje dugotrajnosti postupka. Iako je, naime, određeno da se rješenje izdaje u roku 75 dana, zakon predviđa da se treba čekati i mišljenje Europske komisije ako se procijeni da zahvat ima negativan utjecaj za staništa ili vrstu od interesa za Europsku uniju, a rokovi Europske komisije su nepoznanica.
Glavne novosti u Zakonu o zaštiti prirode
- Ukida se obveza izrade studije utjecaja na okoliš za 90 posto projekata
- Skraćuje se postupak donošenja rješenja na studije s prosječnih 120 na 30 dana
- Vlada će odlučivati o strateškim projektima čija je studija negativna
- Rok za davanje koncesija produljuje se s dosadašnjih 4 do 30 godina na 6 do 55 godina
- Uvode se koncesijska odobrenja na zaštićenim područjima za festivale i događanja koja traju do sedam dana
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu