Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle, unatoč političkoj nesigurnosti u Italiji nakon parlamentarnih izbora i automatskom smanjenju proračunskih rashoda u SAD-u. Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 0,6 posto, na 14.089 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,2 posto, na 1.518 bodova, a Nasdaq indeks 0,3 posto, na 3.169 bodova.
Na samom početku prošloga tjedna cijene su dionica oštro pale jer parlamentarni izbori u Italiji nisu dali jasnog pobjednika, pa se ulagači plaše da bi to moglo usporiti reforme i produbiti dužničku krizu u trećem po veličini gospodarstvu eurozone. No, Italija je ubrzo pala u drugi plan jer je predsjednik Feda Ben Bernanke u izvješću Kongresu čvrsto branio program središnje banke za kupnju državnih i hipotekarnih obveznica, tvrdeći da se njime održavaju niske kamatne stope i potiče rast gospodarstva.
Pritom je Bernanke odbacio primjedbe o podijeljenosti Fedovih čelnika po pitanju kvantitativnog popuštanja monetarne politike, kazavši da taj nekonvencionalni program ima podršku značajne većine dužnosnika središnje banke. To je odagnalo strahovanja ulagača da bi se taj program kupnje obveznica, koji već godinama podržava rast cijena dionica, mogao smanjiti ili čak ukinuti zbog protivljenja nekoliko čelnika Feda. „Poruka je da će Fed nastaviti voditi politike koje potiču sklonost ulagača prema riziku, što otklanja opasnosti po tržište dionica“, kaže Tom Mangan, analitičar u tvrtki James Investment Research.
Pozitivno su na tržište utjecale i naznake jačanja američkog gospodarstva, kao i nastavak niza dobrih kvartalnih poslovnih izvješća kompanija. Dosad je rezultate objavilo oko 95 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu su zarade njih otprilike 70 posto nadmašile očekivanja. Prema podacima Thomson Reutersa, dobit tih kompanija u četvrtom lanjskom tromjesečju bila je za 6,2 posto veća nego u istom razdoblju godinu dana prije, dok se na početku sezone očekivao rast od 1,9 posto. Zbog toga ulagače nije osobito uznemirio ni neuspjeh pregovora u Washingtonu o izbjegavanju automatskog smanjenja proračunskih rashoda, tzv. 'sekvestraciji'.
Kako se republikanci i demokrati nisu uspjeli dogovoriti o selektivnom smanjenju proračuna, od 1. ožujka na snagu je stupilo automatsko rezanje budžetskih izdataka, vrijedno 85 milijardi dolara. Analitičari kažu da to nije osjetnije utjecalo na tržište jer je takav ishod bio očekivan, pa je već ugrađen u cijene dionica.
Uz to, Predstavnički dom Kongresa slijedeći će tjedan razmatrati zakon o nastavku financiranja vlade, koji istječe 27. ožujka, pa bi se o 'sekvestraciji' moglo razgovarati i u okviru tih pregovora. Od početka godine S&P 500 indeks porastao je oko 6,5 posto. No, posljednjih tjedana njegov je rast znatno usporen jer se cijene dionica kreću na najvišim razinama u više od pet godina, pa su ulagači oprezni. Dow Jones indeks trenutačno je od rekordnih razina iz 2007. godine udaljen manje od 1 posto. „Čini se da je trend uspona cijena netaknut, pa ima razloga za optimizam ulagača. No, isto tako ima i razloga za korekciju cijena dionica“, kaže Mangan.
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,7 posto, na 6.378 bodova, a frankfurtski DAX 0,6 posto, na 7.708 bodova. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,2 posto, na 3.699 bodova. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna porastao 1,9 posto, na 11.606 bodova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu