Godina 2020. je udaljena jedan puni visokoškolski ciklus te promišljanja o njoj ne spadaju u futurologiju. Danas bi morali poduzeti stvarne korake da tada vidimo prve rezultate. Koje? Kakvu želimo Hrvatsku tada? Je li Hrvatska bogata zemlja, bogom dana, lijepa naša?
Po kriterijima "bogatstva" 21. stoljeća – da, svakako. Što imamo? Geografski položaj, ali ga ne znamo koristiti. Jedan strateški resurs – vodu – s kojim ne znamo što bi počeli. Sačuvanu zemlju i okoliš (zrak, sunce i more) jer smo industrijski siromašni, poljoprivredno zapušteni, a broj stanovnika u padu. Sve nabrojeno danas su naši problemi. Za sreću je potrebna vizija i nada. Za nesreću, uglavnom glupost, dopunjena lijenošću i pasivnošću. Što možemo biti 2020. godine?
Geografski/prometno/industrijski: Luke Rijeka i Ploče 40 milijuna tona tereta za CEE regiju uz dopunskih 10 milijuna tona lokalnih luka; strateški ulaz energenata (plin, nafta) za regiju; strateški izvoznik vode za regiju južnog Mediterana i Arapskog poluotoka od barem 100 milijuna m3; strateški izvoznik električne energije i naftnih derivata za regiju; centralni plato Hrvatske – distributivno-logistički centar regije.
Osobni transport: "InreCity" super brzi vlakovi sa Zagrebom kao čvorištem, s krakovima Beč, Budimpešta, Beograd, Rijeka. Mreža autocesta postoji, ali joj treba dodati jadransko-jonski pravac i koridor Vc za punu kapitalizaciju.
Poljoprivredno: Etablirani i brendirani proizvođač organske hrane za EU. Naši kapaciteti maksimalne proizvodnje takve hrane već danas (kad bi je imali) mogu zadovoljiti maksimalno desetak velikih gradskih aglomeracija u EU. Treba slijediti današnji primjer prehrambene industrije za lokalno okruženje (Agrokor, Atlantic, Vindija, Dukat itd.) i svakako je podržavati i ubuduće.
Znastveno/zdravstveno: Zemlja kvalitetnog studiranja (barem 20% populacije), a napose poslijediplomskih studija s barem 10% stranih studenata te barem jednim europski referentnim sveučilištem. Barem četiri znanstveno-istraživačka centra kakav je u ideji bio MedILS. Barem dva tehnološka parka za nanotehnologije i organičke materijale te IT tehnologije. Barem pet "state of the art" medicinska centra koji sudjeluju u istraživanjima i primjeni eksperimentalnih liječenja na svjetskoj razini.
Životno: Turistička zemlja, prilagođena i za duži, ali i trajni boravak ciljane populacije s visokim standardima potreba i zahtjeva. Jesmo li za to spremni? Kulturološki i legislativno – ne! Zašto? Hrvatskoj trebaju ljudi koji imaju fokus, posvećenost, strast i viziju, kojima politika nije mjesto bogaćenja, nego odraz vrijednosti, odraz svijesti da u svojim kratkim životima moramo odraditi svoju dionicu. Da li ih ima? Da, ali da li su djelatni – ne! Sasvim karikaturalno, na razini kulture – kada naši "kulturni djelatnici" prestanu "umjetnički" komentirati u svom djelovanju "ustaše, partizane, komuniste, kapitaliste, neoliberaliste, rodjake ", te si kao strateški zadatak postave kulturološki izazov svjetskog "brendiranja" Hrvatske, tada smo na pravom putu. Za puno ostvarenje svih potencijala potpuno isti trud trebaju napraviti svi stanovnici lijepe naše, napose političari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu