Treba poticati startup kulturu

Autor: Poslovni dnevnik , 28. veljača 2013. u 13:17
Saša Cvetojević, Crane, suosnivač ZIP-a

Imamo mnogo tvrtki koje su najbolje u svojim nišama u svjetskim razmjerima, ali nije ih dovoljno i nisu poznate.

Hrvatska je prekrasna zemlja za život i odmor. Po tome smo prepoznati u svjetskim razmjerima.

Hrvatska nije zemlja za rad i ulaganje. I po tome smo poznati u svjetskim razmjerima. Da bi netko uložio u Hrvatsku, mora prvo odbaciti 83 zemlje koje su na ljestvici konkurentnosti ispred nas. Zašto? Hrvatska mora što prije početi oslobadađati svoje potencijale. Preduvjet za to je uređenje kaotičnog stanja u državnim službama, javnim poduzećima, sustavu zdravstvenog i mirovinskog osiguranja te obrazovanja.Stvaranjem poduzetničke klime i uklanjanjem barijera, doći će do povećanja aktivnosti malih i srednjih tvrtki. Taj dio gospodarstva je vrlo prilagodljiv i može u kratkom roku ostvariti značajan napredak. Pravilnim i usmjerenim poticanjem njihova rasta, moguće je stvoriti velik broj srednje velikih tvrtki, lidere u svojim nišama koji mogu brzim rastom postati velike tvrtke.Trebamo pomoći dijelu velikih tvrtki koje imaju potencijal postati regionalno značajni igrači. EU fondove treba usmjeriti u razvoj tehničke infrastrukture – prvenstveno energetike i prometa.

Poduzetništvo moramo prepoznati kao jedan od temeljnih pokretača razvoja. Imamo ljude koji su sposobni proizvesti najbrži električni automobil. Imamo jednu od najjačih tvrtki na području mobilnih tehnologija i naplate mobitelom u svjetskim razmjerima. Imamo mnogo tvrtki koje su najbolje u svojim nišama u svjetskim razmjerima. No, nije ih dovoljno i nisu dovoljno poznate, te ih ne koristimo kao primjer za usmjeravanje novih, koji bi mogli njihovim stopama. Razvijanjem i poticanjem startup kulture  možemo stvoriti značajnu osnovu za razvoj gospodarstva. Mogli bismo ponovno dobiti Teslu, Penkalu, azitromicin, torpedo, Vegetu, kravatu ili nešto drugo što nas može značajno povući naprijed. Kadrovi koje isporučuje obrazovni sustav značajno variraju od struke do struke, ali općenito ne zadovoljavaju potrebe gospodarstva. Tijekom školovanja zatupljuje se kreativnost i ne dobija se dovoljno vještina. Velike demografske probleme koji nas čekaju morat ćemo riješiti uvozom radne snage i smanjenjem iseljavanja koje može biti posljedica gospodarskog rasta.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Pa zar nije dosta ovih samohvala bez osnova. Van ljudi rade, zarađuju milijarde i investraju a mi samo pričamo. I tako godinama

New Report

Close