Nakon mjeseci neobičnog zatišja europske krize, realnost je pokucala na vrata. Ulazimo u posve novu fazu. Tim je riječima Ian Stealey, menadžer u JP Morgan Asset Managementu verbalizirao strahove koji su se kod svjetskih ekonomskih analitičara i investitora "probudili" nakon parlamentarnih izbora u Italiji na kojima su birači odbili političke opcije koje zagovaraju daljnju proračunsku disciplinu i štednju.
A zašto ulagači opet strepe od grozomornog scenarija u kojem se europska kriza ponovno vraća i to na velika vrata? Stvar je u tome da slučaj Italije zapravo dovodi u pitanje ono što je posljednjih mjeseci učinkovito smirivalo nervozu financijskih tržišta i zbog čega je Europa, a time i ostatak svijeta, nešto lakše "disao". Riječ je o ljetošnjem, spasonosnom obećanju prvog čovjeka Europske središnje banke Marija Draghija da će učiniti baš sve za spas eura, odnosno o njegovoj najavi programa kupnje obveznica prezaduženih zemalja u slučaju da se neka od članica eurozone nađe pred financijskom provalijom. Nakon što je takvom taktikom nakon bolnih kriznih potresa tada napokon uspio uvjeriti ulagače da od Europe ipak ne trebaju bježati kao od kuge, kriza se stišala, troškovi zaduživanja "sišli" su s rekordno visokih razina koje su dotad rasplamsavale dužničke patnje Starog kontinenta.
No problem koji se otvorio nakon talijanske izborne "partije" leži u činjenici da ECB svoju pomoć uvjetuje inzistiranjem na rigoroznim mjerama koje će, žele li spas od bankrota, morati ispuniti zemlje koje zatraže pomoć. A upravo se tu sve lomi upravo na Rimu, glavnom gradu zemlje čiji su građani svijetu dali do znanja da ih takva strogoća ne zanima. A ako akcija ECB-a propadne prije nego li je i započela, makar i samo u jednoj državi, urušit bi se mogao obrambeni sustav kompletne eurozone pa u tom svjetlu strah od novog, pogubnog udara krize više ne zvuči kao pusto paničarenje. "Izbori su jasan protest protiv štednje i imaju potencijalno vrlo duboke posljedice. ECB je dao do znanja da će pomoć zajamčiti samo ako oni koji je traže pristanu na određene uvjete, a to znači da je program kupnje obveznica partnerski odnos koji su glasači protivni štednje upravo stavili pod znak pitanja", izjavio je Reutersu analitičar Investeca Russell Silberston.
Da je talijanska zavrzlama bolni podsjetnik na političke prepreke stabilizaciji eurozone smatra i Pimcov izvršni direktor za Europu Andrew Balls koji je Financial Timesu izrekao upozorenje da bi zbog mogućeg dugog i nestabilnog perioda pred Rimom Italija mogla ostati bez vjerodostojne politike koja je neophodna za pristup pomoći koju može osigurati Europska središnja banka. Sve ovo uzbunilo je i politički vrh EU-a pa je Herman van Rompuy upozorio Italiju da izbjegavanje proračunske discipline uništava povjerenje financijskih tržišta, a ministar vanjskih poslova Luksemburga Jean Asselborn epilog talijanskih izbora nazvao je katastrofom za Europu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu