Banke koje regulatori optužuju da su kartelno namieštale referentni kamatnjak Libor suočene su s novim problemom; protiv njih je u SAD-u podneseno više od 30 tužbi u kojima drugi kreditori i klijenti traže odštetu zbog prijevare.
Idućeg tjedna odvjetnici Barclay'sa, Royal Bank of Scotland, švicarskog UBS-a te još desetak drugih banaka protiv kojih se vode istrage, trebale bi zatražiti odbacivanje većeg dijela tužbi. Tužitelji su u njima tražili od suda da se slučajevi objedine te da predmet dobije status zajedničke tužbe što je pravni pojam kojeg poznaje američko pravo.Pojedinačne tužbe gomilaju se već gotovo dvije godine, piše The Wall Street Journal. U njima tužitelji od financijskih institucija koje su sudjelovale u namještanju Libora traže odštetu koja se mjeri u desecima milijardi dolara. "Velika trojka" – Barclay's, RBS i UBS, priznala je pogreške, ali ne i namještanje Libora te su u nagodbama s regulatorima u SAD-u i Velikoj Britaniji platili oko 2,5 milijardi dolara. Unatoč tome, odvjetnici 16 optuženih banaka smatraju da pojedinačne tužbe nemaju zakonske osnove argumentirajući da one nema dovoljno razloga za objedinjenu tužbu.
Američko Ministarstvo pravosuđa u prosincu je, među ostalima, optužilo UBS da je sudjelovao u višegodišnjem namještanju Libora od 2006. do 2009. godine te je zbog toga nanijela štete koja se mjeri u milijunima dolara. Odvjetnici banaka uzvraćaju da "pokušaji u manipuliranju kamatnim stopama ne dokazuju da su banke radile zajednički na umjetnom suzbijanju ili napuhavanju Libora". Drugi argument banaka je da su se postignute nagodbe odnosila uglavnom na Libor za japanski jen, dok je većina navodne štete za američke tužitelje povezana s Liborom za dolar.Optužene banke dio su panela koji svakodnevno podnosi procjenu troškova pozajmljivanja što je temelj za računicu Libora. On se izračunava za deset svjetskih valuta i potom koristi za daljnje izračunavanje kamatnih stopa u ugovorima između banaka i klijenata diljem svijeta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu