Krajinapetrol, naftna kompanija u vlasništvu Republike Srpske koja je sastavljena od oduzete Inine imovine, nije našla kupca na dražbi koja je održana proteklog tjedna na Banjalučkoj burzi.
Investicijsko-razvojna banka (IRB) ponudila je državni paket od 45,5 posto dionica Krajinapetrola, za koji je bila istaknuta početna cijena od 9,2 milijuna konvertibilnih maraka (KM). Dražba je trajala od 19. do 21. veljače, a iako nisu sudjelovali na njoj, neslužbeni interes za 16 benzinskih crpki i prateće skladište goriva Krajinapetrola iskazali su Naftna industrija Srbije (NIS) te offshore tvrtka Petrobart s Gibraltara. No, kako su izvjestili iz IRB-a, obje kompanije tražile su produljenje roka za predaju ponuda. Kako iz proceduralnih razloga rok nije bilo moguće produljiti, IRB je najavio da će vrlo brzo ponovno organizirati dražbu uz iste uvjete. Ina, koja vodi niz sudskih sporova za povrat svoje imovine u Bosni i Hercegovini koja je predmet dražbe, nije se javila na natječaj. Kao i prethodnih godina, iz Ine su poručili kako pažljivo prate razvoj događaja vezanih uz privatizaciju Krajinapetrola te da će poduzeti sve potrebne aktivnosti kako bi zaštitili svoje interese.
Neslužbeno se doznaje da se hrvatska tvrtka neće javljati na ponudu za Krajinapetrol jer bi time ugrozila svoje pozicije u sudskim sporovima vezanim uz povrat te imovine. Procjenjuju da je cijena od 9,2 milijuna KM previsoka. Ina ima 9,7 posto dionica Krajinapetrola, a tu je i Petrobart sa 25,3 posto. Fond PIO drži 6,5 posto udjela, a preostalih 13 posto mali dioničari. Pozivajući se na izvore u NIS-u, mediji u Republici Srpskoj navode kako je ta srpska tvrtka jako zainteresirana za Krajinapetrol, no upravna tijela NIS-a, zapravo njihov vlasnik Gazprom, nisu još donijela konkretnu odluku o kupnji. Osim benzinskih crpki i skladišta goriva od 4,6 milijuna litara u Dervišima, imovina Krajinapetrola, koji ima 150 zaposlenih, obuhvaća i upravnu zgradu od 900 četvornih metara i punionicu plina u Ramićima kapaciteta 210 tona.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.oteto prokleto nevezano gdje se desilo
nema tu mjesta za subjektivan pristup
pogotovo za stav uzrocno-posljedicnog opravdanja
ali isto tako INA ne vraća oteto u RH za vrijeme jugo komunističke vladavine
oteto prokleto nevezano gdje se desilo
preveliki je to rizik za bilo kog investitora to je za spekulante i avanturiste kao sto je i sam onaj koji je to sproveo
Uključite se u raspravu