Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale drugi dan zaredom jer je nakon najnovijih podataka jasno da gospodarstvo eurozone neće izaći iz recesije tako brzo kako su se ulagači nadali.
Dow Jones oslabio je 46 bodova, ili 0,34 posto, na 13.880 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,63 posto, na 1.502 boda, a Nasdaq indeks 1,04 posto, na 3.131 bod. Pad cijena dionica drugi dan zaredom posljedica je zabrinutosti ulagača zbog daljnjeg slabljenja gospodarstva eurozone, nakon što je istraživačka tvrtka Markit izvijestila da je indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni i uslužni sektor u veljači pao sa 48,6 na 47,3 boda.
To pokazuje da su aktivnosti u privatnom sektoru širom 17-člane eurozone dodatno oslabile i da se kriza produbljuje, dok su se ulagači nadali naznakama izlaska eurozone iz recesije na početku ove godine. „PMI brojke doista su uzdrmale tržišta. Ulagači su se nadali naznakama izlaska iz recesije, no jučerašnji podaci pokazuju da eurozona i dalje ima puno problema“, kaže Jack De Gan, direktor u tvrtki Harbor Advisory.
Ni podaci iz američkog gospodarstva ne ulijevaju sigurnost. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao je prošloga tjedna više nego što se očekivalo, dok je podružnica Feda u Philadelphiji izvijestila da su poslovne aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a u veljači pale na najnižu razinu u osam mjeseci. Svi ti podaci, kao i vijest od prethodnoga dana da pojedini čelnici američke središnje banke zagovaraju smanjenje iznosa za program kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, snažno su pritisnuli tržište, pa bi S&P 500 indeks ovoga tjedna mogao zabilježiti prvi pad nakon sedam tjedana neprestanog uspona.
Nesigurnost ulagača tim je veća što ovih dana počinje rasprava između demokrata i republikanaca o smanjenju proračunskih rashoda, kako bi se izbjeglo automatsko smanjenje budžetskih izdataka 1. ožujka koje bi moglo ozbiljno naštetiti gospodarstvu. Na nesigurnost ulagača ukazuje njihovo pojačano povlačenje s tržišta, zbog čega je i jučer, drugi dan zaredom, obujam trgovanja bio znatno veći od prosječnoga.
Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika je zamijenilo 7,6 milijardi dionica, što je drugi po veličini dnevni obujam u ovoj godini. Pritom je na Wall Streetu odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 2 naprema 1.
Na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,62 posto, na 6.291 bod, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,88 posto, na 7.583 boda, a pariški CAC 2,29 posto, na 3.624 boda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu