Vlasti Sjedinjenih Američkih Država odlučile su se za novu rundu gospodarskog “rata” protiv Irana. Sankcije koje su već uveli toj zemlji sad namjeravaju nadograditi pa američki Kongres priprema novi zakon koji je velikim dijelom usmjeren i na Europsku središnju banku budući da se njime želi onemogućiti iranski financijski i korporativni sektor da sustav ECB-a za prekogranična plaćanja koristi kako bi nadoknadio gubitke nastale onemogućavanjem dolarskih transakcija.
“Kvaka” je u tome da su dosadašnje sankcije Iranu gotovo posve zakomplicirale poslovanje u dolarima, ali ipak nisu uspjele spriječiti transakcije u drugimim valutama. Novi zakon, koji bi prema najavama Financial Timesa trebao biti predstavljen idućeg tjedna, stoga želi pokrpati i te “rupe”. “Legislativa koja se fokusira na Europsku središnju banku je definitivno izuzetno velik korak, ali nužan kako bi se osiguralo da ECB onemogući Iranu da koristi njegov sustav plaćanja”, izjavio je Financial Timesu jedan član Kongresa uključen u proces kreiranja novog zakona.
Prijetnja suradnji?
No unatoč ovakvim stavovima, postoje i oni koji strahuju da bi prozivanje Europske središnje banke u praksi možda moglo biti kontraproduktivan za odnose Amerike i Europske unije koje su dosad usko surađivali na iranskoj “problematici”. Tako je EU prošle godine i sam uveo embargo na uvoz iranske nafte, što je, napominje Financial Times, bio ključni čimbenik međunarodnog pritiska na tu zemlju. A da bi na dobrome tragu mogli biti oni koji smatraju da je američki pritisak ipak pogrešna taktika, pokazuje i promtna reakcija Europske središnje banke.
Reakcija iz Frankfurta
Iz te krovne financijske institucije Staroga kontinenta odmah po medijskim objavama o američkoj inicijativi, stigla je izjava u kojoj se tvrdi da Europska središnja banka osigurava da se njezin susustav ne koristi za ilegalne transakcije. “Međutim, bilo kakve sankcije stvar su Europske unije i nisu u našoj nadležnosti”, stoji u ECB-ovu priopćenju objavljenom u četvrtak. S druge strane, postoje oni koji upotzoravaju da su iranske banke i kompanije ipak nagomilale velike količine eura na inozemnim računima. S tim se slaže i Mark Dubowitz, izvršni direktor jedne think-tank zaklade i stručnjak za problematiku sankcija prema Iranu. “Iako su mnogi mislili da je iranski novac ‘zamrznut’ dosadašnjim sankcijama protiv te zemlje, zna se da postoji put da ih se zaobiđe i to tako da se euri zamijene za lokalne valute u zemljama u kojima Iranci posluju”, objasnio je Dubowitz FinancialTimesu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.pa cijela frka sa irancima je krenula kad su rekli da će od sada prodavati naftu za euro i imati devizne rezerve u eurima.
isto kao i kad je gadafi i sadam poželio napraviti isto doletilo im je par tomahawka.
neka se saudijska arabija usudi preći na euro pa će biti po tamburi.
Iz gore navedenog se dade zaključiti kako SAD želi da Iran nastavi koristiti američki dolar kao međunarodnu valutu plaćanja, a ne europski euro.
Uključite se u raspravu