Mrsićevo ministarstvo: Ide, ali polako Analitičari: Možemo potonuti i dublje

Autor: Ksenija Puškarić , 22. veljača 2013. u 17:53
Ilustracija

Stopa anketne nezaposlenosti u RH je gotovo dvaput manja nego u Španjolskoj.

U Hrvatskoj je u siječnju, prema podacima Državnoga zavoda za statistiku, stopa registrirane nezaposlenosti dosegnula najvišu razinu u proteklih deset godina, čak 21,9 posto. Nije strašno, smiruju u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, to je ionako registrirana, a ne ankena stopa koja je usporediva s Europom. Trendovi će se, poručuju, uskoro promijeniti, no analitičari se pribojavaju kako to nije kraj. U prosincu prošle godine stopa nezaposlenosti iznosila je 21,1 posto, a rast je bio očekivan nakon što je Hrvatski zavod za zapošljavanje izvijestio da je potkraj siječnja bilo registrirano oko 372.000 nezaposlenih, što je za 3,8 posto više nego u prosincu.

Pomoćnica ministra rada Tatjana Dalić smatra da se trebaju smiriti strasti. Posrijedi je, podsjeća, stopa registrirane nezaposlenosti, čiju metodologiju Europa ne priznaje. Tamo se, kaže, mjeri i uspoređuje samo anketna stopa nezaposlenosti, a ona je u Hrvatskoj 14,5 posto. “Usporedbe radi, u Španjolskoj i Grčkoj stopa anketne nezaposlenosti je 26 posto”, napominje Dalić, dodajući kako to ne znači da je u Hrvatskoj stanje idilično, “ali treba biti metodološki precizan”. No, ako se već uspoređujemo sa Europom, treba naglasiti kako je stopa anketne nezaposlenosti u eurozoni 10,5 posto. Dalić je uvjerena da će se trend pada zaposlenosti uskoro zaustaviti. Optimizam ne temelji samo na skorašnjem početku turističke sezone nego i na najnovijim podacima HZZ-a. Naime, tvrdi Dalić, najnovije mjere aktivne politike zapošljavanja u samo mjesec dana pokazuju iznimne rezultate. U prvih 30 dana temeljem mjera za poticanje zapošljavanja zaposleno je 3456 osoba.

“Najviše je novozaposlenih pripravnika, koji rade za 1600 kuna, u samo mjesec dana 1950, a posebno smo ponosni što se u takvu vrstu zapošljavanja uključio i privatni sektor, posebice obrtnici. Velik interes pobudile su i nove, izdašnije potpore za samozapošljavanje, pa je tako u mjesec dana dodijeljeno 1310 tih potpora”, nabraja  Dalić, ističući kako nadu pobuđuje i porast broja ljudi koji se zapošljavaju preko Zavoda za zapošljavanje od 4,8 posto prema lani, kao i činjenica da Zavod za mirovinsko osiguranje bilježi “malen, ali pohvalan” rast broja osiguranika od 0,7 posto.

“Porast broja nezaposlenih dokaz je samo da se gospodarstvo još nije do kraja restrukturiralo i da je broj otkaza i dalje veći od broja novih radnih mjesta. No, uz napore svih naših ministarstava i poticanje investicija, očekujemo da će se stopa rasta uskoro zaustaviti”, poručuje Dalić. Analitičari ne dijele taj optimizam. Stopa od gotovo 22 posto je loša, najgora u 10 godina, ali moguć je i crnji scenarij. Rast zaposlenosti, podsjeća Maja Vehovec s Ekonomskoga instituta, kaska za rastom gospodarstva barem šest mjeseci, a mi smo zasad daleko i od jednog i od drugog scenarija.

“U ovom trenutku ne možemo uopće predvidjeti gdje je dno. Možda će se stanje kratkoročno popraviti s turističkom sezonom, ali za prave promjene potrebne su ipak značajnije strukturne reforme”, objašnjava Vehovec. I Predrag Bejaković s Instituta za javne financije (IJF) smatra da možemo potonuti puno dublje jer, kako kaže, čak ni gospodarski rast nije jamac da će zaposlenost rasti. “Glavni razlozi za to su previsoka cijena rada zbog doprinosa, kojom se financira velik broj umirovljenika. U takvim okolnostima Vlada ne smije poticati odlazak u ranu mirovinu, a upravo to čini, umjesto da promijeni Zakon o radu, koji bi poslodavcima omogućio veću fleksibilnost”, kaže Bejaković, dodajući kako su otegotne činjenice i neusklađeni ishodi obrazovanja s potrebama gospodarstva te politika koja je pustila korijenje u svim sferama društva.

Bez promjena i ove godine

RBA: Tržište rada 2013. se neće oporaviti
Godišnja stopa nezaposlenosti u 2013. sigurno se, u odnosu na prošlu godinu, neće smanjiti, kaže Zrinka Živković-Matijević, analitičarka RBA. U ožujku počinje sezonsko zapošljavanje, pa ćemo tada zabilježiti obrnut trend. No, to, dodaje, neće biti pravi oporavak tržišta rada, koji teško da možemo očekivati u ovoj godini jer nam je gospodarstvo iscrpljeno krizom i jednostavno nema prostora za rast.

Komentirajte prvi

New Report

Close