Hrvatska mora postati konkurentnija kako bi sačuvala svoju relativnu visoku razinu dohotka, stoji u najnovijoj analizi “Konvergencija 2.0” koju je izradila austrijska Erste grupa. U regiji srednje i istočne Europe Češka, Slovačka i Poljska predvodnici po konkurentnosti i znanju. Mađarska zaostaje za tim državama, Rumunjska i Srbija su na dobrom putu, ali još imaju prostora za učinkovitije iskorištavanje rezervi prije nego postanu inovativne ekonomije, stoji u analizi. Ističe se da su europske integracije bile uspješne i odigrale vrlo važnu ulogu u hvatanju gospodarskog koraka regije središnje i istočne Europe, no sada se postavlja pitanje kako reformirati integracijski model rasta.
“Izazov je prijeći s učinkovitosti kao pokretača konkurentnosti na inovaciju”, kazala je Birgit Niessner analitičarka Erstea. Razina visokog i višeg obrazovanja u zemljama središnje i istočne Europe prilično je raznolika, no u većini zemalja kreće se oko 20 posto stanovništva u dobi između 30 i 34 godine. To je daleko od ciljane razine Europske unije od 40 posto i razine potrebne za radnu snagu u visoko inovativnim sektorima, stoji u analizi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu