Prihodi prosječnog kućanstva u Hrvata su se u 2012. godini smanjili za pet posto u odnosu na godinu ranije, no ipak, građani troše više na hranu i piće te režije. Krajem 2012. godine kućanstva su u prosjeku raspolagala mjesečno s 6.300 kuna, no ljudi nisu zadovoljni jer kažu da im za podmirenje troškova života treba u prosjeku 8.955 kuna.
"Kako prosječno hrvatsko kućanstvo može živjeti s manjkom od 2.655 kuna ili četveročlana obitelj s 3.300 kuna manje svaki mjesec? Hoće li kontinuiran nedostatak sredstava rezultirati s još većim brojem blokiranih računa hrvatskih građana zbog nepodmirenja obaveznih troškova (skoro 250.000
blokiranih računa početkom veljače 2013?)", pitaju se u GfK centru za istraživanje. Sudeći prema njihovom istraživanju, teško će građani namiriti ovo razliku.
Naime, iako je u Hrvatskoj trenutno 20% kućanstava koji podmiruju svoje mjesečne obveze, njiihov broj je svake godine sve manji. Tako je 2008. bilo 12% onih s većim prihodima od potrebnih, dok se u prošloj godini s time moglo pohvaliti samo 7% kućanstava. Isto tako, 2008. bilo je 17% onih s „taman potrebnim prihodima“, a 2012. godine u tu kategoriju se svrstalo tek 13% kućanstava.
Gledajući regionalno, najveći se prihodi ostvaruju u gradu Zagrebu , približno 7.000 kuna po kućanstvu , a najniži standard je u Slavoniji gdje prosječno kućanstvo ostvaruje 5.280 kuna. Usporede li se ostvareni i potrebni prihodi kod kućanstava koja nemaju dovoljno živih sredstava (njih 76%), dolazi se do podatka da bi u prosjeku potrebna primanja trebala biti čak 73% veća od sadašnjih (prosječan udio razlike ostvarenih i potrebnih prihoda).
"Najveći udio troškova u ukupnim prihodima kućanstva otpada na hranu i piće – 33%. Doda li se tome i troškovi stanovanja, proizlazi da 54% svojih prihoda hrvatska kućanstva troše na zadovoljenje osnovnih egzistencijalnih potreba", kažu u GfK-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu