U KBC-u Zagreb u utorak je otvoren novi laboratorij za intervencijsku kardiologiju s dva najmodernija radiološka sustava za kateterizaciju srca. Riječ je o kapitalnoj investiciji koju je Ministarstvo zdravlja financiralo s 16 milijuna kuna, a u planu je nabavka još dva uređaja čime će Klinika za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb, s razinom opreme i kvalitetom prostora, postati vodeća ustanova u ovom dijelu Europe. Radiološki uređaji za kateterizaciju srca omogućavaju snimanje srca, odnosno koronarnih krvnih žila, s tehnologijom ravnih digitalnih detektora, povećavajući dijagnostičku preciznost i smanjujući dozu zračenja pacijenta. Uz uređaj su nabavljeni i napredni softveri za analizu koronarnih žila, odnosno za izračunavanje stenoze žila.
Novost je i uvođenje intravaskularnog ultrazvuka odmah uz angiografski uređaj koji omogućava analizu i potrebna mjerenja bez upotrebe zračenja. U Laboratoriju za intervencijsku kardiologiju godišnje se obavi oko 2.500 djagnostičkih i terapijskih postupaka, među kojima oko 1000 složenih intervencijskih zahvata. S dva nova radiološka uređaja za kateterizaciju srca najviše kvalitete, podvostručit će se broj postupaka, smanjiti liste čekanja, smanjiti potreba za skupim klasičnim kardiokirurškim zahvatima te omogućiti rutinska primjena i uvođenje novih metoda dijagnostike i liječenja.
Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok obolijevanja i smrtnosti u razvijenom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. U posljednje vrijeme u nas se bilježi blago smanjenje broja umrlih od koronarne bolesti, što je dijelom zasluga liječenja intervencijskim metodama, osobito bolesnika s infarktom miokarda. Unatrag 12 godina provodi se liječenje akutnog infarkta miokarda metodom mehaničkog otvaranja zatvorene krvne žile, a od 2005. godine laboratorij se uključuje u Hrvatsku mrežu intervencijskoga liječenja akutnog infarkta miokarda. Riječ je o jedinstvenom projektu Hrvatskoga kardiološkog društva i Ministarstva zdravlja u sklopu kojega KBC Zagreb zbrinjava bolesnike s akutnim infarktom miokarda iz područja grada Zagreba, uključujući i područje bolnice Merkur, Velike Gorice te šire regije gradova Varaždina i Bjelovara.
Godišnje se u Klinici za bolesti srca i krvnih žila na Rebru intervencijski liječi oko 250 bolesnika s akutnim infarktom miokarda te, u posljednje vrijeme, gotovo jednaki broj bolesnika s predinfarktnim stanjem te početnim i manje opsežnim varijantama infarkta miokarda. Smrtnost od najtežih oblika infarkta miokarda smanjena je na oko pet posto, što znači da je dvostruko manja nego prije uvođenja intervencijskoga liječenja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu