BiH će mlijeko plasirati na tržišta Albanije, Kosova, Crne Gore…

Autor: Poslovni.hr/Hina , 19. veljača 2013. u 14:34
Guliver/Thinkstock

Dosadašnji izvoz u Hrvatsku planira se kompenzirati orijentiranjem na druga tržišta, posebice kada je riječ o proizvodima iz agroindustrijskog sektora.

 Bosanskohercegovačko gospodarstvo i dalje će biti će suočeno sa stagnacijom koja je obilježila 2012. godinu, no najveće poteškoće očekuju ga u drugoj polovici ove godine kada nastupe učinci promjene vanjskotrgovinskog režima s Hrvatskom zbog njezina ulaska u EU, procjena je Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH) koja je u utorak objavljena u Sarajevu. Dan prije ulaska u EU najavljenog za 1. srpnja Hrvatska mora istupiti iz zone slobodne trgovine u središnjoj Europi (CEFTA), što će značiti i prekid režima bescarinskog trgovanja sa zemljama-potpisnicama tog sporazuma među kojima je i BiH.

To će značiti uvođenje carina na proizvode koje Hrvatska nudi tržištu CEFTA-e, ali i za proizvode koje države-članice tog sporazuma kane plasirati u Hrvatskoj. Predsjednik VTK BiH Bruno Bojić kazao je novinarima kako se dosadašnji izvoz u Hrvatsku planira kompenzirati orijentiranjem na druga tržišta, posebice kada je riječ o proizvodima iz agroindustrijskog sektora. "Za nas su to tržišta Albanije, Kosova, Crne Gore ali i svih drugih država-članica CEFTA-e", kazao je Bojić.

Dodao je kako ta tržišta nude posebnu priliku za plasman mlijeka i mljekarskih proizvoda koje su proizvođači iz BiH u Hrvatsku do sada plasirali u godišnjoj količini od oko 40 milijuna litara što je vrijedno oko 25 milijuna eura. I prema podacima VTK BiH, Hrvatska je toj zemlji u 2012. godini bila najznačajniji vanjskotrgovinski partner sudjelujući u ukupnom uvozu u BiH s 15,4 posto, dok je izvoz u Hrvatsku predstavljao gotovo 19 posto ukupnog bosanskohercegovačkog izvoza u protekloj godini.

Na popisu najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera BiH slijede Njemačka, Srbija, Italija i Slovenija. Tvrtke iz BiH u 2012. godini su izvezle roba u ukupnoj vrijednosti nešto većoj od četiri milijarde i 100 milijuna eura, dok je uvoz u BiH bio vrijedan više od 7,6 milijardi eura što je prouzročilo vanjskotrgovinski deficit veći od 3,4 milijarde eura. To je ujedno za 0,87 posto veći deficit u usporedbi s 2011. godinom.

Komentirajte prvi

New Report

Close