Prodaja oružja prošle je godine pala prvi puta od sredine 80-tih godina prošlog stoljeća zbog gospodarske krize i smanjenje potražnje za vojnom opremom za operacije u Afganistanu i Iraku, objavio je u ponedjeljak Međunarodni mirovni institut u Stockholmu (SIPRI).
Prošle je godine prodano oružja za 410 milijardi dolara, što je pet posto manje prilagođeno kretanju valuta prema 411 milijardi iz 2011., prenosi SIPRI koji provodi neovisna istraživanja međunarodne sigurnosti. SIPRI, koji izvješća objavljuje od 1989., ne uključuje u istraživanja kineske tvrtke jer za njih nema podatke. "Mjere štednje i smanjenje vojnih proračuna, kao i odgode vojnih nabavki utjecali su na prodaju oružja u Sjevernoj Americi i zapadnoj Europi", stoji u izvješću objavljenom na internetskim stranicama SIPRI-a.
"Ulogu je odigrao i pad narudžbi za Irak i Afganistan te embargo na uvoz oružja u Libiju", dodaje se. Prodaja oružja pala je prvi put od sredine 90-tih godina 20. stoljeća, kada se smanjila zbog okončanja Hladnoga rata. Rast je usporen već 2010. na samo jedan posto u odnosu na osam posto 2009. zbog povlačenja dijela međunarodnih snaga u Iraku. Od 100 najvećih proizvođača oružja promatranih u 2011., 74 tvrtki su bile iz Sjedinjenih Država i zapadne Europe na koje otpada 90 posto prodaje, kao i u 2010.
Najveća je i dalje američki Lockhead Martin, slijedi Boeing koji je na drugom mjestu zamijenio britanski BAE Systems te General Dynamics i Northrop Grumman, navodi se u izvješću.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu