Dionica Wal-Marta među najvećim gubitnicama

Autor: Poslovni.hr/Hina , 16. veljača 2013. u 10:39
EPA

‘Kada loše vijesti stignu iz tako velikog trgovačkog lanca, cijelo tržište može pasti, posebice u petak poslijepodne.’

Na Wall Streetu su i u petak, već četvrti dan zaredom, burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer nema puno razloga za kupnju dionica i nastavak rasta njihovih cijena. Dow Jones ojačao je 11 bodova, ili 0,08 posto, na 13.984 boda, dok je S&P 500 porastao 0,02 posto, na 1.521 bod, a Nasdaq indeks 0,05 posto, na 3.200 bodova. Među najvećim je gubitnicama, s padom cijene za 2,1 posto, jučer bila dionica Wal-Marta, nakon vijesti da je prodaja najvećeg američkog trgovačkog lanca na početku veljače bila vrlo slaba. „Kada loše vijesti stignu iz tako velikog trgovačkog lanca, cijelo tržište može pasti, posebice u petak poslijepodne. No, mislim da ova vijest nije naznaka nekog značajnijeg makro problema u trgovačkom sektoru“, kaže Mike Shea, analitičar u tvrtki Direct Access Partners.

Cijeloga tjedna tržištu nedostaje usmjerenje, pa niti jedan dan S&P 500 indeks nije zabilježio pomak veći od 0,2 posto. Posljedica je to nedostatka značajnijih vijesti koje bi mogle pokrenuti tržište, ali i opreza ulagača jer se cijene dionica kreću na najvišim razinama u više od pet godina. Ulagači su suzdržani i zbog toga što uskoro počinju pregovori između republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju proračunskih rashoda. Početkom godine u Kongresu je postignut dogovor o povećanju poreza, čime je izbjegnuta 'fiskalna litica', automatsko smanjenje proračunskih izdataka i povećanje poreza.

No, time je riješen samo problem povećanja poreza, dok bi, ako se demokrati i republikanci ne dogovore, od 1. ožujka nastupilo automatsko smanjenje proračunskih rashoda. Ipak, napetost na tržištu nije tako velika kao za vrijeme pregovora o 'fiskalnoj litici', jer automatsko smanjenje proračunskih izdataka ipak ne bi toliko naštetilo gospodarstvu kao cjelokupni efekt 'litice'. Upravo zahvaljujući izbjegavanju 'fiskalne litice', S&P 500 porastao je od početka godine 6,6 posto. No, na razini od 1.525 bodova naišao je na snažan otpor.

Unatoč tome, ulagači se ne odlučuju na dobitonosnu prodaju jer se nadaju nastavku rasta cijena dionica. Osim dobrih kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i banaka, tržište podržavaju i preuzimanja tvrtki. Od početka godine vrijednost najavljenih preuzimanja dosegnula je 158 milijardi dolara, što pokazuje da menadžment kompanija procjenjuje da su valuacije prihvatljive za akvizicije te da očekuju poboljšanje gospodarske situacije. U cijelom ovom tjednu Dow Jones i Nasdaq indeks oslabili su 0,1 posto, dok je S&P 500 za toliko ojačao, što je već sedmi tjedan zaredom kako raste. I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,01 posto, na 6.328 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,49 posto, na 7.593 boda, a pariški CAC 0,25 posto, na 3.660 bodova.

Komentirajte prvi

New Report

Close