Konačno priopćenje trgovine na malo potvrdilo je negativna kretanja zabilježena tijekom cijele godine, pišu analitičari u novom izdanju publikacije RBA Dnevne financijske vijesti.
Prema podacima DZS-a realan pad prometa od trgovine na malo u 2012. iznosio je 4,2 posto u odnosu na 2011. godinu dok je u nominalnom izrazu pad iznosio 0,9 posto. Promatrajući prema kategorijama NKD-a, jedino je trgovina na malo tekstilom, odjećom i obućom i proizvodima od kože u specijaliziranim prodavaonicama zabilježila realan rast i to od 11,3 posto godišnje. Konačno priopćenje prometa od trgovine na malo potvrđuje očekivani pad potrošnje trajnih i luksuznih dobara čiji udio u trgovini na malo kontinuirano opada od početka krize. To potvrđuje i pad prodaje motornih vozila od 27,1 posto godišnje u nominalnom izrazu (podjela djelatnosti po trgovačkim strukturama), stoji u analizi.
Potrošači sve manje troše na luksuzne proizvode, a potrošnja se okreće proizvodima koji su egzistencijalno potrebniji, stoji u analizi. Naime, evidentno je usmjeravanje potrošača na zadovoljavanje osnovnih životnih potreba što se vidi u kontinuiranom rastu udjela prometa ostvarenog u nespecijaliziranim prodavaonicama pretežito živežnim namirnicama (oko 40 posto). Tako prema nominalnim indeksima promet od trgovine na malo u ovoj kategoriji proizvoda bilježi rast od 4,2 posto godišnje.
U ovoj godini RBA analitičari ne očekuju oporavak trgovine na malo, iako predviđaju da će stopa rasta ipak biti blago pozitivna. Međutim, to će više biti posljedica učinka baznog razdoblja s obzirom na razmjerno visoke stope pada tijekom prošle godine, nego pozitivnih kretanja. Preduvjet pozitivnih kretanja u potrošnji je oporavak realnog sektora i tržišta rada, a s obzirom na nepovoljna očekivanja u oba segmenta oporavak trgovine na malo će izostati, zaključuje se u analizi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu