Hrvatskoj govedini otvorena je mogućnost da se nakon desetogodišnje zabrane nađe na dalekim prekooceanskim tržištima Australije i Novog Zelanda.
Kako doznaje Poslovni dnevnik. Agencija za hranu Australije i Novog Zelanda (FSANZ) ovih je dana završila složenu proceduru procjene mogućih rizika za govedinu na spongiformnu encefalopatiju (BSE), bolest popularno nazvanu "kravlje ludilo" i time dopustila uvoz iz Hrvatske te Nizozemske. U Ministarstvu poljoprivrede potvrđuju podatak i podsjećaju kako su ovoj odluci FSANZ-a prethodile odluke Europske komisije (br. 2012/489/EU) i Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) na kojima je jasno naznačen status Republike Hrvatske u odnosu na goveđu spongiformnu encefalopatiju. I procjena BSE rizika koja je provedena od strane inspektora FSANZ-a dala je pozitivan rezultat, Hrvatska je stavljena na listu zemalja iz kojih je dozvoljen uvoz goveđeg mesa i proizvoda od goveđeg mesa uz dodijeljeni status "Kategorija 2" pojašnjavaju u Ministarstvu.Toni Raič, predsjednik udruge Baby Beff koja proizvodi više od 80 posto od ukupnog godišnjeg tova ističe da je ova "odluka FSANZ-a za svaku pohvalu međutim, robe – nema." Tov je, podsjeća, u 2012. u odnosu na godinu prije smanjen za 20 posto, a ni početak 2013. ne ulijeva optimizam, nastavljen je trend manjeg stavljanja teladi u tov. Skupa stočna hrana uz niz ostalih problema, o kojima stočari alarmiraju već mjesecima, ali nemaju sugovornika s druge strane stola rapidno smanjuje stočni fond, pa se, opominje Raič, pod hitno prvo mora razgovarati kako zaustaviti pad tova, a tek potom kako ga povećati.
Navodi da Baby Beff trenutno pregovara o izvozu u neke arapske zemlje i ta bi tržišta radi blizine i visoke kupovne moći trebalo razvijati. Izvozni planovi za Australiju i Novi Zeland po Raiču radi udaljenosti nisu realni. I Branko Bobetić, direktor krovne udruge Croatiastočar smatra da su ciljana tržišta za hrvatske farmere osim tržišta EU još Turska, Izrael i bogate zemlje Bliskog istoka. I on upozorava da je "očuvanje proizvodnje, a s njom i cjenovne konkurentnosti trenutno pitanje svih pitanja na koje mjerodavne državne institucije žurno trebaju dati konkretne projekte." Bobetić podsjeća da su hrvatski proizvođači bez argumenata stavljani na liste nepoželjnih izvoznika stoga ovu odluku FSANZ-a ocjenjuje dobrom premda nije uvjeren da će ona donijeti i konkretan izvoz. Prema podacima Hrvatske gospodarske komore tijekom 2012. u izvoz je otpremljeno 1072 tone svježe i rashlađene govedine u vrijednosti 6,8 milijuna dolara. Glavnina izvoza, čak 1024 tone prodana je kupcima na talijanskom tržištu dok je ostatak plasiran na bosanskohercegovačko i crnogorsko tržište te u Austriju i Hong Kong.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Hrvatska govedina može u Australiju i Novi Zeland ?
A šta ćemo mi jesti ?
Uvezenu govedinu od preklani , koju neće ni u Africi ?
Uključite se u raspravu