Europska unija i SAD pokreću pregovore o najkompleksnijem trgovinskom sporazumu u povijesti, koji bi trebao redefinirati svjetske trgovinske standarde, ali i ujediniti ove dvije ekonomske supersile.
Dužnosnici s obje strane Atlantika poručili su kako bi pregovori mogli trajati čak dvije godine, no ne kriju optimizam da bi mogli iznjedriti dalekosežan dogovor. Taj potez ujedno označava velik iskorak u trgovinskoj politici prema širim regionalnim sporazumima, čime bi se minorizitrao značaj individualnih trgovinskih sporazuma koji su često iscrpljujući i bez željenog rezultata. Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo (TTIP) kako bi se trebao zvati novi savez, okosnica je trgovinskih planova drugoga mandata američkog predsjednika Baracka Obame, koji je već pokrenuo pregovore o Transpacifičkom partnerstvu.
"Kako je riječ o najvećem dogovoru o slobodnoj trgovini, on će sigurno postaviti nove globalne standarde", poručio je prekjučer predsjednik EK José Manuel Barroso.Iako političke volje, a i ustaljenih trgovinskih veza između SAD i EU ne nedostaje, tijekom pregovora će se morati otkloniti ili naći odgovarajuća rješenja za niz prepreka. Vjerojatno će najviše neprospavanih noći pregovarači provesti pokušavajući harmonizirati rigidniju europsku regulaciju pitanja rada i poduzetništva, ali i otvaranje tržišta Unije za američke poljoprivredne proizvode. To je posebno osjetljivo pitanje ne samo zbog izdašnog sustava poticaja u EU, već i zbog nepopustljivosti prema američku genetski modificiranoj hrani za koju u Europi uglavnom ne žele ni ćuti.Ipak motivacije neće nedostajati jer bi dogovor oko TTIP-a, s obzirom da EU i SAD pokrivaju trećinu svjetske trgovine i polovicu ekonomskog outputa, zapravo bio obvezujući za sve ostale razvijene zemlje poput Japana, a koje bi bile prisiljene prihvatiti kakva god pravila Washington i Bruxelles dogovorili.
V. Britanija
Kao naručeno Cameronu
Inicijativa o Transatlantskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu došla je u odlično vrijeme za britanskog premijera Davida Camerona, koji želi redefinirati odnose svoje države s Europskom unijom. "Odlično je što se predsjednik Obama odlučno zalaže za za postizanje trgovinskog sporazuma između SAD-a i EU. Dogovor bi otvorio nova radna mjesta s obje strane Atlantika i doprinio našem prosperitetu. No morat ćemo naporno raditi i donijeti teške odluke kako bismo uklonili posljednje prepreke slobodnoj trgovini", istaknuo je Cameron.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu