Zar se uspješne smjenjuje?, uzvratio je protupitanjem novinarima Zlatko Koračević, predsjednik Uprave grupacije HEP, nakon jučerašnjeg predstavljanja preliminarnih nerevidiranih rezultata za prošlu godinu.
Osobno, Koračević ne skriva zadovoljstvo rezultatima, koji HEP-u donose dobit prije oporezivanja od 72 milijuna kuna, što je za milijun kuna više nego godinu dana ranije. Bez rezervacije za trošak restrukturiranja od 245 milijuna kuna, dobit je četiri i pol puta veća nego 2011., naglašava Koračević.Ukupni su prihodi poboljšani za 795 milijuna kuna u odnosu na 2011. i dosegnuli su 13,95 milijardi kuna. Koračević te pokazatelje smatra uspjehom uzme li se u obzir da je prošla godina bila obilježena sušom, a još i akumulacije početkom godine bile na povijesnom minimumu (popunjenost od 17 posto), što je uzrokovalo i povećanje uvoza struje. Uvezeno je za 540 milijuna kuna više struje nego u 2011., a iz rezultata je vidljivo i da lanjsko povećanje cijene struje za 20 posto nije pokrilo veće rashode zbog skupljih energetskih goriva i povećanog uvoza. Poskupljenjem je HEP uprihodio dodatnih 780 milijuna kuna, dok su za plin i lož ulje, te uvoz struje izdaci bili povećani za 938 milijuna kuna u odnosu na godinu ranije. No, poskupljenje struje, uz izdavanje obveznica vrijednih 500 milijuna dolara, osiguralo je HEP-u stabilizaciju financijskog poslovanja, bez koje Koračević procjenjuje da bi gubici bili veći od 900 milijuna kuna.
Godinu je, inače, obilježilo i 25-postotni rast nenaplaćenih potraživanja od kupaca, ukupno 1,87 milijardi kuna. Pokriveno je, s druge strane, 1,4 milijarde kuna HEP-ovih dospjelih obveza, smanjene su i obveze po kreditima u iznosu od 3,6 milijardi kuna, i sve to bez jamstava države, ističe Koračević. Ipak, investicije nisu bile na razini plana koji je sebi zadala upravo Koračevićeva uprava. Cilj je bio 3,47 milijardi kuna, a ugovoreno je za 20 posto manje, 2,75 milijardi kuna. Od toga je obračunato i plaćeno 2,42 milijarde kuna, što je 30 posto postavljenog plana. Koračević se ipak neće složiti s ocjenama da je njegov plan bio nerealan. "Dinamika realizacije ulaganja ne ovisi samo o HEP-u", ističe Koračević, navodeći kako je, primjerice, za ocjenjivanje studije na okoliš za TE Plomin bilo potrebno 14 mjeseci. Da je to završeno za sedam mjeseci, već bi, kaže, imali ugovor sa strateškim partnerom, a ovako će se to dogoditi tek u lipnju. Obvezujuće ponude za Plomin očekuje za mjesec dana. Požalio se Koračević i da HEP ove aktivnosti usporava i velik broj žalbi u postupcima javne nabave, kojima se kontinuirano bavi jedan krug tvrtki. U ovoj godini HEP-ove investicije planirane su na 2,7 milijardi kuna, a obuhvaćaju sve djelatnosti, od mrežnih do proizvodnih.
U vladi nezadovoljni:
'HEP je mogao imati bolji rezultat'
U Ministarstvu gospodarstva nisu htjeli komentirati HEP-ove rezultate. No, Linić nije zadovoljan. Bruto dobit od 72 mil. kn, kaže, nije rezultat koji bi mogao imati. HEP nije restrukturiran, a ključnim ističe investicije. "Po tome će se vrednovati direktori", poručuje Linić. U Vladi kažu da presudne neće biti brojke nego kvaliteta rezultata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu