Uprava Ine ne odustaje od izdvajanja određenih djelatnosti iz matične tvrtke. Novi model prema kojem bi se u konačnici svi radnici maloprodaje mogli izdvojiti u posebnu tvrtku provučen je i u prijedlogu novog kolektivnog ugovora.
Glavna točka prijepora između poslodavca i radnika oko novog kolektivnog ugovora nisu, kao što bi se očekivalo, radnička prava, već ustupanje određenog dijela poslova drugim pravnim i fizičkim osobama. Ukidanjem stavka koji je sindikatima davao za pravo da takvu odluku odbiju, što Uprava Ine otvoreno traži, predstavljat će, ističu sindikalisti, premještanje ogromnog broja radnika u drugo poduzeće u vlasništvu Ine, ali i prouzročiti brojne otkaze te drastično smanjenje plaća. Ina bi, s druge strane, na taj način dobila slobodne ruke da izdvoji i maloprodaju, ali i druge željene djelatnosti poput primjerice geoloških servisa, ali bi za uzvrat radnicima, pristanu li sindikati na ovaj poslodavčev zahtjev, ostala izdašna materijalna prava iz kolektivnog ugovora. "Sindikati su ovaj put i očekivali i dobili teške pregovore", potvrdio je Božo Mikuš iz Sindikata Sing.
Nakon što su u siječnju sindikati odbili prijedlog Uprave da se izdvoji maloprodaja, o čemu je Poslovni dnevnik već pisao, a nakon čega je Ina poslala prioćenje Zagrebačkoj burzi, ovo je novi pokušaj reorganizacije djelatnosti. Iz Ine na najnoviji zaplet odgovaraju pozivajući se na to da su dobar poslodavac, da njihovi radnici imaju vrlo dobre plaće. Poručuju da je ta tema dio socijalnog dijaloga koji bi se, dok traju pregovori, trebao zadržati unutar kuće. O maloprodaji još, upozoravaju, nije donesena nikakva odluka, a razmatra se nekoliko modela.Neslužbeno se ipak spominje da će se, ukoliko se sindikati ne odreknu suglasnosti, osnovati potpuno nova tvrtka koja bi funkcionirala kao svojevrsna Inina agencija za privremeno i povremeno zapošljavanje. Svim radnicima, i to mahom zaposlenicima benzinskih crpki, ponudili bi se novi ugovori o radu, a sindikati strahuju da bi oni bili sa znatno nepovoljnijim uvjetima. Sindikalisti strahuju da ti novi ugovori o radu ne bi bili pod jednakim uvjetima, nego bi radnici ostali bez kontinuiteta radnog staža. Sindikati se boje da im je Uprava pripremila 'zamku'.
Kolektivni ugovor u Ini, i to u produženoj primjeni, važi do 31. ožujka i ukoliko se poslodavac i sindikati ne dogovore do sredine idućeg mjeseca postoji opravdana bojazan da bi svi radnici Ine mogli ostati bez izdašnih prava, što je luksuz kakvog se teško odreći. Premda se svi sindikalni socijalni partneri u Ini kunu da neće pristati na ucjene, isto su tako svjesni da imaju vrlo malo vremena i još manje manevarskog prostora. "Tek sad uviđamo da je ona priča sa izdvajanjem maloprodaje bila prikrivena radnja iza koje se spremala ova ponuda o kojoj treba bistre glave razmisliti", tvrde sindikalisti. Novi prijedlog Uprave, ali i osnivanje nove naftne kompanije te zatvaranje Rafinerije nafte Sisak zbog nedovoljnog investiranja u obnovu bili su u četvrtak i tema razgovora između predstavnika Sindikata Inaš i ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka. Zaključeno je da će ministar na pitanja koja su mu postavljena, pisano odgovoriti nakon što određene odgovore zatraži i dobije od Uprave te kompanije.
Kolektivni ugovor Ine, d. d.
Članak 12.
(1) Prije sklapanja ugovora o radu s novim radnikom može se utvrditi njegovo stvarno zdravstveno stanje upućivanjem na liječnički pregled, o čemu odlučuje Poslodavac. Troškove takvog liječničkog pregleda, kao i kasnijih periodičnih liječničkih pregleda snosi Poslodavac.
(2) Prije sklapanja ugovora o radu s novim radnikom može se obaviti prethodno provjeravanje njegovih sposobnosti. Odluku o prethodnom provjeravanju kandidata za zaposlenje i načinu provjere donosi Poslodavac.
(3) Ugovor o radu može se sklopiti samo s radnikom koji zadovoljava uvjete određene općim aktom o sistematizaciji radnih mjesta.Poslodavac je obvezan radniku u radnom odnosu osigurati obavljanje poslova za koje je sklopio ugovor o radu, te mu isplatiti plaću, a radnik je obavezan prema uputama Poslodavca, a u skladu s naravi i vrstom rada obaviti posao.
(4) Odluku o ustupanju poslova drugim pravnim i fizičkim osobama koja bi mogla prouzročiti višak broja zaposlenih, a ne radi se o prijenosu ugovora o radu na novog poslodavca, donosi Poslodavac INA, d.d. uz suglasnost sindikata.
(5) Ako sindikat neopravdano uskrati suglasnost iz stavka 4, Poslodavac može tražiti da istu nadomjesti sudska ili arbitražna odluka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu