Državno odvjetništvo tvrdi da nije pogriješilo u sudskom postupku u kojem je Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi zahtijevao utvrđenje ništetnim kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, kao što je objavio dnevni list "21. stoljeće" u članku "800 milijuna kuna Bajić darovao liječnicima i sestrama".
Dnevnik tvrdi da će temeljem niza prava iz Granskog kolektivnog ugovora specijalistima s više dežurstava plaća rasti za 4000 kuna, a zaposlenima u zdravstvu za dva posto zahvaljujući DORH-u koji nije znao da je državi u interesu da izgubi spor sa sindikatom.
Taj rast državu će stajati 800 milijuna kuna, a razlog je, piše "21. stoljeće", što se Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu nije odreklo žalbe na sudsku odluku kojom je Granski kolektivni ugovor proglašen ništetnim. Odluka zbog toga nije postala pravomoćna pa su pravo na žalbu u međuvremenu iskoristila dva sindikata zdravstva koja nisu sudjelovala u postupku te su na taj način sporni ugovor "održala na životu", navodi dnevnik.
DORH je na svojim internetskim stranicama odbacio te tvrdnje.
"Informacije koje su objavljene u '21. stoljeću' da je državno odvjetništvo učinilo pogrešku i da je došlo do pogreške u komunikaciji između Ministarstva zdravlja i Građansko-upravnog odjela Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu nisu točne", izvijestili su iz DORH-a.
Kao netočne odbacuju i tvrdnje da je glavni državni odvjetnik "darovao" nekome nešto što je posljedica "pogreške".
Odvjetništvo ističe i kako nije točna tvrdnja da bi presuda odmah postala pravomoćna da je predstavnik Općinskog državnog odvjetništva izjavio da se odriče prava na žalbu. Naime, odluka bi postala pravomoćna jedino da su se obje strane odrekle prava na žalbu.
DORH također ističe da su se ostali sindikati potpisnici spornog ugovora, koji nisu sudjelovali u sudskom postupku, mogli uključiti u postupak sve do donošenja pravomoćne odluke.
Kažu da prije donošenja zaključaka o mogućim posljedicama valja pričekati odluku suda.
"Ako sud u konačnosti utvrdi da je kolektivni ugovor ništetan, tada će u smislu posljedica tog utvrđenja u državni proračun morati biti vraćena i sredstva koja su isplaćena", zaključuje DORH.
Na novinarski upit kako osigurati sredstva za plaće liječnika i medicinskog osoblja temeljem navedene sudske presude, ministar zdravlja Rajko Ostojić je rekao da je novac već osiguran.
"Čekamo pravorijek Općinskog suda, priča je u proteklih 12 mjeseci bila u tri koraka – prvo je Općinski sud donio jednu odluku, onda Županijski, pa sada Općinski opet drugu odluku, čekamo definitivnu odluku. Nas kao ministarstvo zastupa Državno odvjetništvo i imam u njih potpuno povjerenje", kazao je Ostojić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu