Najteža godina za reportere, u 2012. ubijeno 88 novinara

Autor: Majda Žujo , 06. veljača 2013. u 21:59
U Siriji je nastradalo najviše novinara/EPA

Među stradalima su sve brojniji građani-novinari, koji su dobrovoljno dokumentirali i emitirali događaje.

Teška je to bila godina za svjetsko novinarstvo. Od 1995, otkada Reporteri bez granica bilježe broj novinara ubijenih na zadacima, 2012. je bila najsmrtonosnija.

Izvještavajući ih je poginulo čak 88, ubijeno je 47 građana-novinara, 879 novinara je uhićeno, gotovo dvije tisuće dobilo je prijetnje ili je napadnuto, 38 ih je oteto, 73 ih je moralo napustiti svoju zemlju, a uhićeno je 144 blogera. Na koncu, do prosinca 2012. 193 novinara završilo je u zatvoru. Čak trećini više ubijenih novinara nego 2011. (kada ih je  ubijeno 67), najviše je kumovao rat u Siriji, kaos u Somaliji i talibansko nasilje u Pakistanu. Žrtve su bili izvjestitelji svih vrsta, a u Siriji su najviše stradali takozvani građani-novinari, žene i muškarci koji su djelovali su kao reporteri, fotografi i video-novinari dokumentirajući dnevne događaje u svojim životima i vladino kažnjavanje njezinih protivnika. Unatoč UN-ovoj rezoluciji koja ističe važnost zaštite novinara u opasnim područjima, nasilje prema novinarima i u konačnici njihovo ubijanje još uvijek je najveća prijetnja slobodi izražavanja. 

Osim statistike ubijenih Reporteri bez granica i ove su godine objavili indeks slobode novinarstva. No, unatoč dramatičnom političkom razdoblju i brojnim revolucionarnim pokretima, indeks većina zemalja je više odraz stavova i namjera vlada prema slobodi medija u dugoročnom razdbolju.Tri europske zemlje, Finska, Nizozemska i Norveška, koje su predvodile indeks lani zadržale su svoje pozicije. Hrvatska je na tom indeksu zauzela 64 mjesto što je pomak za četiri pozicije u usporedbi s godinom ranije. Ispred Hrvatske našla se Srbija, iako tek jednu poziciju, dok je susjedna Slovenija daleko ispred, na 35 mjestu. Od susjednih zemalja, manji indeks slobode tiska ima tek Bosna i Hercegovina koja je na 68 mjestu te Crna gora koja je tek na 113 mjestu od ukupno 179 zemalja koje su uračunate u indeks.Sliku novinarstva u Hrvatskoj, koja bi uskoro trebala postati 28 članica EU te u Srbiji, Reporteri bez granica ocjenjuju mješovitom. Smatraju kako su zakonodavne reforme donijele poboljšanja, no i da je još mnogo prepreka kako bi se prevladale stare navike koje su štetne za nezavisnost novinarstva. Sloboda informacija izvan Europske unije općenito je u totalnom kolapsu, dok su unutar unije totalno podbacile Grčka i Mađarska. 

Komentirajte prvi

New Report

Close