Milo Đukanović vraća KAP u ruke države

Autor: Milan Šćekić /VLM , 06. veljača 2013. u 19:15
Milo Đukanović, premijer Crne Gore/PIXSELL

CEAC Olega Deripaske samo je produbio probleme.

Iako je iz crnogorske vlade uporno najavljivano da će problem Kombinata aluminija Podgorica (KAP) biti riješen na samom početku ove godine, sve je na početnim pozicijama.

I dalje nema konkretnih ponuda navodno ozbiljnih kupaca, turskog Toscelika i njemačke HGL grupe, ruski CEAC, koji je u vlasništvu Olega Deripaske, ponaša se bahato i sve brži vodi KAP u ponor, a država još nema pravo rješenje za spas najveće crnogorske kompanije. Do prije mjesec, dva bilo je gotovo sigurno da će Toscelik, koji je sredinom prošle godine kupio nikšićku željezaru, postati i novi vlasnik KAP-a. Međutim, početni optimizam i nada da će to biti spasonosna kombinacija sada su gotovo potpuno splasnuli. Dva su osnovna razloga koji Turke, Nijemce, ali i ostale zainteresirane, odvraćaju od kupnje i preuzimanja KAP-a. Prvi je visoka cijena električne energije kojom se KAP opskrbljuje jer je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) prvog siječnja ove godine ukinula višedesetljetne beneficije i pitanje rješavanja viška od oko 600 radnika u toj kompaniji. Usto, Toscelik i HGL, unatoč višemjesečnim najavama, nisu postigli dogovor s Deripaskom o kupnji njegova udjela u KAP-u.Crnogorska javnost pita se zašto vlada, unatoč odluci koju je donijela prije godinu dana, još nije vratila KAP u svoje vlasništvo i zbog brojnih kršenja kupoprodajnog ugovora protjerala Ruse iz Podgorice. Crnogorska država imala je bezbroj povoda za raskid ugovora s Rusima i jednostavan način da uvođenjem stečajnog postupka vrati KAP u svoje ruke.

No, uvođenjem stečajnog postupka i vraćanjem kompanije u državno vlasništvo Crna Gora preuzima na sebe velike materijalne probleme. U tom slučaju država bi morala platiti ruski dug crnogorskoj Elektroprivredi od 60 milijuna eura za neplaćenu struju. Usto, država je jamac za više od 100 milijuna eura kredita koji je CEAC dobio od ruske VTB i mađarske OTP banke. No, unatoč svim rizicima, crnogorski premijer Milo Đukanović najavljuje uvođenje stečajnog postupka i preuzimanje KAP-a. Sve je izglednije da će vlada postići dogovor s EPCG-om da se i idućih šest godina produlji ugovor o povlaštenoj cijeni struje za KAP. Procjenjuje se kako kompanija ipak ima perspektivu uz određene restrikcije te da bi s prepolovljenom proizvodnjom od 50.000 tona aluminija godišnje i smanjenjem broja zaposlenih sa sadašnjih 1200 na 600 bila potpuno rentabilna. No, da bi se to realiziralo, mora se naći odgovor na pitanja tko će platiti ruske dugove i kako će se financirati odlazak viška zaposlenih. Prema svemu sudeći, to će platiti građani Crne Gore, kao što su i lani platili oko 25 milijuna eura ruskih dugova. Ruski menadžment u KAP-u svoje, vjerojatno posljednje dane u Podgorici provodi rasipnički dijeleći sebi bajoslovne stimulacije. S druge strane Uprava zakida i ucjenjuje radnike. Tako su im za pet posto smanjili plaću koju bi trebali primiti sredinom ovoga mjeseca, uz prijetnju da će morati na prisilni godišnji odmor ako na to ne pristanu.

Komentirajte prvi

New Report

Close