Kada uskoro krenu potpisivanja kupoprodajnih ugovora i konačna privatizacija državnih brodogradilišta, to neće značiti i kraj vlasničkih promjena u škverovima.
Na sastanku Uprava i sindikata Brodosplita, Brodotrogira i 3. maja kod ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka krajem prošlog tjedna ponovno je aktualiziran zahtjev iz škverova da se prije sklapanja ugovora s novim vlasnicima ispregovaraju i potpišu socijalni ugovori, a kojim bi radnicima bila zajamčena i kupnja 25 posto dionica po posebnim uvjetima. "Od Vlade je za to došla suglasnost, no presudno će biti kako će na to gledati kupci škverova", kazao je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević, zagovarajući model koji je nedavno primijenjen u Uljaniku. Uz ogradu, naravno, kako će tek trebati utvrditi cijenu dionica u slučaju škverova koji ne kotiraju na burzi. Iz samoborskog DIV-a ističu kako je radničko dioničarstvo od samoga početka dio njihovog programa za splitski škver. Predviđeno je, kaže, da se u roku šest mjeseci nakon prve dokapitalizacije zaposlenicima ponudi do 25 posto dionica, kaže član Uprave Darko Pappo.
Samoborci su na nominalnu cijenu Brodosplitove dionice od 60 kuna zaposlenicima najavili da će omogućiti inicijalni popust uz dodatno umanjenje od 1 posto po godini staža. I za Brodotrogir je u prvoj ponudi Danka Končara i njegove tvrtke Jadranska ulaganja, ESOP program bio sastavni dio, no ta je ponuda odbačena. U novom se programu, koji je izradila druga Končareva tvrtka, Kermas energija, ESOP više ne spominje. To pitanje, kako nam je u ime ponuditelja pojasnio Nenad Končar, Vlada nije niti otvarala. Ipak, Končar najavljuje kako će se o tome otvoriti razgovore s predstavnicima radnika. "Oni su naši partneri i jasno je da bez njih nema ni Brodotrogira", znakovito poručuje Končar. U slučaju 3. maja ta tema još nije načeta jer prvo Uljanik treba dati obvezujuću ponudu za preuzimanje i restrukturiranje. S obzirom na to da je Uljanik u Hrvatskoj rijedak primjer uspjelog radničkog dioničarstva, za očekivati je da će i u Rijeci, uspije li projekt preuzimanja, primijeniti isti model. Riječane u ovom trenutku više zabrinjava što Uljanik ne odustaje od preuzimanja samo "core businessa", dok se četiri tvrtke planira izdvojiti iz 3. maja i prenijeti u portfelj države.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu