Borba protiv utaja poreza prerasta u psiho-terorizam

Autor: Marija Brnić , 04. veljača 2013. u 21:07
Premaši li potrošena svota prijavljena primanja za 20 posto, inspektori odmah kreću u akciju/FOTOLIA

Vlasti traže ‘papirnato’ opravdanje i za to koliko se platio neki komad odjeće, razgovor na mobitelu pa čak i članarina u fitness klubu.

Ljudi su u strahu, imaju osjećaj da ih se neprestano nadzire pa se boje kupiti išta što i najmanje 'miriše' na luksuz. To je paraliziralo naše poslovanje. Ovo je samo jedna u "poplavi" žalopojki talijanskih trgovaca koji su užasnuti aktualnom taktikom poreznika susjedne zemlje, a  koja bi službeni Rim trebala odvesti korak dalje u borbi protiv utaja poreza.

The New York Times koji piše kako je kod građana i poduzetnika omraženo novo vladino oružje nazvano "redditometro". Pojam bi se u slobodnom prijevodu mogao opisati kao mjerač dohotka, a postao je sinonim za strah od napadne kontrole s vrha za koju mnogi tvrde da gazi ljudska prava te zatire potrošnju i tako dodatno ugrožava izranjavano talijansko gospodarstvo. A čemu tolika buka? Pa stvar je u tome da porezna kontrola,  koja je dosad pomno registrirala svaki zarađeni euro, Talijanima sada gotovo pa doslovce snima svaki potrošeni. "Redditometro" u praksi znači da svaki građanin mora Nacionalnoj agenciji za prihode podastrti račune za svoje troškove, a vlasti idu tako daleko da traže "papirnato" opravdanje ne samo za kupnje nekretnina, automobila, dragocjenijih stvari i troškove kućanstva, već i za to koliko se platio neki komad odjeće, razgovor na mobitelu pa čak i članarina u fitness klubu. Premaši li potrošena svota prijavljena primanja za 20 posto, inspektori odmah kreću u akciju. Poduzetnica Raffaela Cortesa kao vlasnica galerije spada u skupinu onih trgovaca koji nude skupe i elitne proizvode.

Iako je poznato da je industrija luksuzne robe, osobito automobila, lani potonula i to u velikoj mjeri upravo zbog strože porezne politike, treba reći da se ne žale samo biznismeni toga kova. Čak se i veterinarsko udruženje pobunilo navodeći primjer jednog vlasnika psa koji je, u čudu su, odbio čipirati ga kako na sebe ne bi navukao poreznike. No njegova panika ne treba čuditi jer po novome financijski inspektori sada i kućne ljubimce vide kao znak bogatstva. "Siliti porezne obveznike da prikupljaju i čuvaju sve račune o svojim troškovima prerasta u prihološki terorizam", komentira za NYT Serena Sileoni, pravna stručnjakinja Instituta Bruno Leoni. Uvjerena je da će nova dosjetka porezne kontrole prouzročiti poplavu sudskih sporova koje, kaže, država uglavnom izgubi. I brojni porezni i financijski stručnjaci digli su glas protiv redditometroa. "Ako se taj instrument koristi slijepo birokratski, postaje vrlo opasan", kaže ekspert za poreze i financijski savjetnik jedne političke stranke Enrico Zanetti. Od nove antiutajivačke mjere pomalo se uoči parlamentarnih izbora distanciraju i drugi političari.

No treba reći da su gotovo sve političke opcije zaslužne za formulu od koje građani sada zaziru. Redditometro je prvi put predstavila vlada Silvija Berlusconija 2010. godine, ali mu se njegov nasljednik Mario Monti očito nije previše opirao. Obojica se, podsjeća američki list, ove godine natječu za premijersku titulu. A što kažu zagovornici treniranja porezne strogoće? Pa oni uglavnom ponavljaju brojke koje im, ruku na srce, itekako idu u prilog. Financijska policija lani je razotkrila više od 8600 velikih utajivača, osoba koje prije uopće nisu bile zavedene u porezne baze podataka, a koje nisu mogle opravdati više od 22 milijarde eura prihoda. Još 14,6 milijardi eura sakrili su izvan talijanskih granica. No, napominju tamošnji poreznici, riječ je samo o malenom dijelu iznosa koji se u toj zemlji prikrije svake godine. Nacionalni statistički ured tako procjenjuje da crna ekomonija teži čak 18 posto talijanskog bruto domaćeg proizvoda. Kada bi se porezi uredno plaćali, u proračun bi se godišnje slilo 162 milijarde dodatnih eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close