Bogatstvo od nafte i plina više neće biti samo u nadležnosti Ine

Autor: Poslovni.hr , 01. veljača 2013. u 11:46
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Vrdoljak je poručio da će se ovim izmjenama stvoriti konkurencija, ubrzati procedura izdavanja koncesija i zaštititi koncesionare od ponavljanja natječaja…

Hrvatska od ove godine više nije u mogućnosti svoje izvore nafte i plina davati na istraživanje i iskorištavanje samo Ini, zbog prelaska Ine u suvlasništvo mađarskog MOL-a, ali i  preuzimanja pravne stečevine Europske unije, piše Slobodna Dalmacija.

Vlada je krajem 2012. godine krenula mijenjati zakon kako bi razbila monopol Ine na izvore nafte i plina. U saborskoj se proceduri tako našao Zakon o rudarstvu, dok je Zakon o ugljikovodicima u pripremi i također bi se vrlo brzo trebao naći u proceduri. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak poručio je da će se ovim izmjenama stvoriti konkurencija, ubrzati procedura izdavanja koncesija i zaštititi koncesionare od ponavljanja natječaja za izvore u koje su već uložili značajna sredstva. Ipak, oglasili su se domaći stručnjaci okupljeni u Hrvatskoj udruzi naftnih inženjera i geologa i akademici iz iste branše koji upozoravaju kako su odredbe dvaju ključnih zakona za razvoj domaće energetike međusobno potpuno neusklađene, a u brojnim primjerima i dijametralno suprotne. Predsjednik Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa,Mirko Zelić, za Slobodno Dalmaciju je pojasnio kako je iznimno važno da ti zakonu budu usklađeni. 

'Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uređuje se procedura javnog natječaja, dozvole za istraživanje, koncesije za eksploataciju, ugovori, naknade, porezi i slično. A sve ostale aktivnosti u procesu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika – rezerve, projektiranje, izvođenje rudarskih radova, gradnja objekata i stručno rukovođenje – utvrđuju se Zakonom o rudarstvu. Nužno je stoga da ta dva zakona budu usklađena i time provediva', kazao je Zelić.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Pa zašto se to nije uradilo i prije[emo_bijesan]!zna se ko je vlasnik INA-e[emo_bijesan]

New Report

Close