Prvi put u posljednje tri godine američko je gospodarstvo krenulo silaznom putanjom. U posljednjem tromjesečju prošle godine bruto domaći proizvod SAD-a pao je 0,1 posto. Glavni uzrok negativnog predznaka su rezovi u javnoj potrošnji, tumače tamošnji analitičari. Neočekivano loše vijesti o BDP-u odmah su oneraspoložile ulagače na tržištu kapitala koji su pojačanom prodajom vrijednosnica "skinuli" indekse s najviših razina u posljednjih pet godina. Indeks DOW Jones, koji se u posljednjih nekoliko tjedana penjao, pao je za 44 boda na 13910 bodova. Indeks S&P kliznuo je 0,4 posto na 1501 bod.
Uvjereni u rast
No unatoč svemu Amerika nije na putu u novu recesiju, optimistični su brojni analitičari. "Svi će se uznemiriti zbog pada, ali on ne znači početak nove recesije", poručili su stručnjaci konzultantske kuće Capital Economics. Predviđaju da će američko gospodarstvo ove godine ostvariti rast od oko dva posto, iako bi takav optimizam donekle mogao splasnuti već u petak kada će se objaviti podaci s tržišta rada. Ipak, unatoč rezanju potrošnje koje je država provodila zbog smanjivanja deficita, američko gospodarstvo ima dobre temelje za rast budući da je privatni sektor "zdraviji", piše Financial Times. I potrošnja građana koja je, umanjena za inflaciju, rasla 2,2 posto, poticaj je za daljnji optimizam – primjerice, u trećem tromjesečju potrošnja je rasla 1,6 posto. Pozitivan trend posljedica je povećanja dohotka stanovništva nakon nekoliko godina stagnacije. Podaci pokazuju da su dohotci nakon oporezivanja porasli po stopi od 6,8 posto, što je najbrži skok od recesije.
Fed umiruje
I Savezne rezerve šalju umirujuće poruke kako je "kontrakcija gospodarstva u velikoj mjeri posljedica poremećaja uzrokovanih vremenskim neprilikama i ostalih tranzitnih čimbenika". Ulagačima su poručili kako Fed nastavlja sa 85 milijardi dolara vrijednom mjesečnom kupnjom obveznica. Dakle, središnja banka i dalje će mjesečno trošiti 40 milijardi dolara na kupnju hipotekarnih obveznica i 45 milijardi na trezorske zapise. Prvi čovjek Feda Ben Bernanke naveo je kako će posljednjom "rundom" otkupa obvezničkih papira njihova ukupna vrijednost u portfelju Feda na kraju programa u prvom tromjesečju iduće godine iznositi 1,14 bilijuna dolara. Iako Fed još vidi rizike u gospodarstvu, očekuju povratak skromnom rastu u idućim mjesecima. Američka ekonomija nije jedina među onim naprednima koja je u posljednjim mjesecima prošle godine zabilježila pad. I Velika Britanija, Njemačka, i Belgija su se podsjeća Wall Steet Journal suočile s korekcijom gospodarstva u posljednjem lanjskom kvartalu. Takve negativne rezultate vjerojatno će objaviti još nekoliko članica eurozone u nadolazećim tjednima, a većini država zajedničko je to što je rezanje proračunske potrošnje glavni uzrok padu BDP-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Svi problemi su prolazni. Samo su manipulacije stalne.
http://www.youtube.com/watch?v=o-3j4-4N3Ng&feature=player_embedded
Uključite se u raspravu