Iako sramežljivo, ulagači se postupno ipak vraćaju na periferna tržišta eurozone od kojih su zbog dužničke krize donedavno bježali glavom bez obzira.
Podaci do kojih su došli novinari Financial Timesa pokazuju da je ulaganje fondova u rubne države europske monetarne unije u posljednjim mjesecima protekle godine gotovo dosegnulo 100 milijardi dolara, što je, napominju, iznos koji se početkom i sredinom 2012. mogao samo sanjati. U isto vrijeme raste i atraktivnost europske valute, statistika američke trgovinske komisije pokazuje da su protekloga tjedna trgovci bili skloni euru više nego li je to ijednom zabilježeno u proteklih 18 mjeseci. Ovakav razvoj događaja ide u prilog analitičarima koji smatraju da je dokazana spremnost Europske središnje banke da zajamči opstanak eurozone učinila svoje te da investitori očito vjeruju obećanjima guvernera Marija Draghija da će "učiniti sve za spas eura". Ipak, treba napomenuti da je investicijska klima u perifernim državama zone eura još daleko od idealne. Povratak kapitala još ni približno nije uspio nadoknaditi njegov odljev iz ranijeg perioda 2012. kad su financijska tržišta strahovala od tada itekako izglednog raspada eurozone. FT tako navodi da je u osam mjeseci protekle godine iz pet rubnih država "otišlo" čak 406 milijardi eura što je ekvivalnet 20 posto bruto domaćeg proizvoda perifernih gospodarstva. Godinu ranije bila je pak riječ o 300 milijardi eura. "Još nas čeka dug put, ali došlo je do znatnog obrata. Pogledate li odljev kapitala u prvih osam mjeseci 2012. zaista je bilo zastrašujuće.
Povjerenje se teško stječe, a tako lako gubi", komentirao je tome listu ekonomist ING-a Martin van Vliet. Na pozitivnu stranu priče ukazuje stručnjak JPMorgana Carl Norrey koji tvrdi da je najvažnije to što pojačana ulaganja dolaze od investitora izvan same Europe. "Poslovi koje prije samo dva mjeseca nismo mogli ni zamisliti, sad se zaključuju, knjige nadudžbi se pune", kaže on. Ovakav optimizam zahvatio je i poslovne ljude iz zemalja čija je glavna valuta euro. Podaci Europske komisije pokazuju da je poslovno povjerenje u prvom ovogodišnjem mjesecu znatno poraslo, štoviše nadmašlio je i naoptimističnija očekivanja. Indikator koji prati povjerenje biznismena porastao je s prosinačkih 87,8 na 89,2 bodova i tako dosegnuo najvišu razinu u proteklih sedam mjeseci. "Požar je pod kontrolom", slikovito je BBC-u poručio zamjenik njemačkog ministra financija Steffen Kampeter. Ewald Nowotny, austrijski guverner poručio je da se oporavak ostvaren na financijskim tržištima sada očito "prelijeva" na realnu ekonomiju. Ipak, gledano po sektorima, optimizam nije svima "poskočio". Menadžeri u industriji nisu se ni malo oraspoložili, knjige narudžbi očito su još prazne.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu