Cijena razminiranja izjednačena s cijenom košnje trave

Autor: Poslovni.hr , 28. siječanj 2013. u 15:24
Oznake za minirana podrucja - Oprez Mine - Zabranjen pristup. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Pirotehničari su podcijenjeni jer se cijena četvornog metra razminiranja kod nas izjednačila sa četvornim metrom košnje trave.

Od završetka rata proteklo već 17 godina, a procjenjuje se da je u Hrvatskoj još uvijek posijano oko 74.000 minsko-eksplozivnih sredstava. Minski je sumnjivo 684,5 četvornih kilometara prostora koji se prostire u dvanaest županija te stotinu gradova i općina. Dosad je razminirano 440 četvornih kilometara, odnosno tek nešto više od jedne trećine minski sumnjivog prostora, piše Večernji list.

“Nacionalnim programom koji je u rujnu 2009. donio Hrvatski sabor predviđeno je da se razminiranje završi do 2019. godine, no nismo sigurni hoće li taj rok biti ispoštovan. Naime, razminiranje se ne financira planiranom dinamikom, već u manjim iznosima. Trenutačno raspolažemo samo s polovinom planiranog novca, a da bi se završio proces razminiranja, potrebno je još oko 3,6 milijardi kuna”,  objasnio je za Večernjak glasnogovornik Hrvatskog centra za razminiranje Mladen Crnković.

Miljenko Piršić, direktor tvrtki Mina Plus i Dok-Ing, smatra da su pirotehničari podcijenjeni jer se cijena četvornog metra razminiranja, unatoč svim opasnostima koje nosi taj posao, kod nas izjednačila sa četvornim metrom košnje trave. Kaže da proračun od 550 milijuna kn predviđen nacionalnim programom lani je ispoštovan tek polovično pa je tijekom godine razminirano tek nešto više od 30 četvornih kilometara. Na osnovu toga lako je, kaže, izračunati kako tim tempom proces razminiranja u Hrvatskoj neće biti završen u idućih 20 godina… 

Više pročitajte ovdje

Komentirajte prvi

New Report

Close