Uvođenje viznog režima definitivno nije dobar korak za nastavak pokrenutog turskog investicijskog pohoda u Hrvatskoj, no u toj brzorastućoj ekonomiji svjesni su hrvatskih obveza usklađenja s pravilima Europske unije. Tako je prošlotjednu odluku Banskih dvora o uvođenju viza za turske državljane od 1. travnja komentirao veleposlanik Turske u Hrvatskoj Burak Özügergin. Pritom je i dodao da hrvatska država sada u svojim rukama drži daljnji razvoj gospodarskih veza.
Različiti režimi
"Pitanje je čime će se zamijeniti dosadašnji vizni režim te kako će izgledati novi", kaže veleposlanik Özügergin. Naime, ni na razini Europske unije ne postoji jedinstven vizni režim koji se primjenjuje prema Turskoj, pa se veleposlanik Özügergin nada da će Hrvatska ući u grupu članica koje prema Turskoj imaju liberalniji režim. Prema njegovim riječima puno znači hoće li vize predviđati višekratne ulaske u zemlju, koliko će dugo one vrijediti i koliko brzo će se izdavati, te koliko će dokumenata za njihovo dobivanje biti potrebno priložiti. No, simbolično je i što je upravo na dan usvajanja odluke o uvođenju viza turski veleposlanik vodio razgovore o daljnjem poticanju turskih ulaganja s resornim Vladinim ministrima. Turska je, naime, lani ušla u društvo Austrije i Nizozemske, glavnih hrvatskih ulagača. Najveća su dosadašnja ulaganja bila u sektoru bankarstva i turizma, gdje su ušli Eksen Holding i Dogus grupa, a osim turizma i marina za koje vlada najveće zanimanje, turske ulagače zanimaju još i energetika i industrija. Čelni čovjek Eksen Holdinga Mustafa Süzer za Poslovni dnevnik ističe kako uvođenje viza nije iznenađenje, s obzirom da se to očekivalo zbog ulaska Hrvatske u punopravno članstvo EU. Ipak, drži da će turski ulagači i taj moment uzimati u obzir kada promatraju Hrvatsku kao destinaciju za ulaganja. No, vjerojatno će, po njegovim procjenama, vize najviše utjecaja imati na broj turskih turista koji dolaze u Hrvatsku. "Bila bi jako dobra ideja ako bi se turske turiste moglo izuzeti od viznog režima kad dolaze u kratki posjet, primjerice tjedan dana ili ako bi im se omogućilo izdavanje viza na ulazu u Hrvatsku", ističe Mustafa Süzer, koji ne očekuje da će ta odluka imati utjecaja na poslovanje u Hrvatskoj, s obzirom da su klijenti njihove Kentbanke uglavnom Hrvati.
Halal u turizmu
Da ukidanje postojećeg režima, koji je na snazi još od 1967. godine, ne bi trebalo pogoršati gospodarsku suradnju i percepciju hrvatskih proizvoda na turskom tržištu, slaže se i Aldin Dugonjić, šef Centra za certificiranje halal kvalitete u Zagrebu. "Vizni režimi svakako otežavaju i dolazak turista i investitora, no hrvatske tvrtke prepoznate su na tom tržištu i imaju kvalitetne proizvode. Više od dvije i pol tisuće proizvoda iz Hrvatske već ima halal certifikat odnosno 48 tvrtki čiji će broj do konca godine preći 60. To naš Centar za halal certifikate čini liderom u regiji", kaže Dugonjić, najavljujući kao nove projekte halal certifikate za pakete u elitnom turizmu, te fokus na zdravstveni turizam, za koji postoji velik interes s turske strane. Dubrovnik je, naime, Turcima posljednjih godina omiljena destinacija za vjerske praznike. Sam vizni režim, uvjereni su svi naši sugovornici, neće zaustaviti započetu ofenzivu turskih investitora, a s obzirom na trenutačnu popularnost turskih sapunica, nadaju se i da će, kao i u njima, priča imati 'happy end'.
Reakcije izvoznika i HGK
'Nadamo se brzom ukidanju'
"Turska je značajno tržište za naš izvoz i nije nam stoga drago što se zbog ulaska u EU moraju uvesti vize za njihove građane. Nadamo se da će naši poslovni partneri iz Turske imati razumijevanja, a ostaje nam nadati se da će i Turska u pregovorima s EU ubrzo doći do toga se ukinu vize između nje i članica EU-a", poručuju iz Hrvatskih izvoznika.
'Neće značajnije utjecati na posao'
Uvođenje viza u svakom slučaju predstavlja otežavajuću okolnost, no neće znatnije utjecati na gospodarske odnose dvije zemalje, jer i EU, koja je glavni vanjskotrgovinski partner Turskoj, traži vize za turske državljane, a EU i Turska imaju uspostavljenu Carinsku uniju, smatraju u HGK-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu