Neki poslodavci radnike znaju cijeniti, ali i nagraditi većim plaćama. Na žalost, dosta njih na sjeverozapadu Hrvatske isplaćuju niske plaće, neki zbog profita, ali većina zato jer je to jedini način da budu konkurentni na tržištu i da opstanu. Poduzetnici pojašnjavaju da nižim plaćama zapravo čuvaju radna mjesta. Radnici se uglavnom ne bune, barem ne glasno, povodeći se za onom da je i slabije plaćen posao bolji od čekanja na burzi.
Prema podacima Fine, najniže plaće od četiri sjeverozapadne županije imaju radnici u Varaždinskoj županiji, 3699 kuna, što je čak 21 posto manje od prosjeka Hrvatske. U međimurskim tvrtkama koje Fini šalju izvješća o poslovanju, plaća je sedamdeset kuna veća nego u susjednoj županiji, i iznosi 3769 kuna. Najbolje stoji Koprivničko-križevačka županija sa čak 4534 kune. Ona je na tabeli odmah iza prvoplasiranog Grada Zagreba, i to zahvaljujući ponajprije razvijenoj prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Krapinsko-zagorska je negdje na sredini s 3980 kuna.
To su sve prosječne radničke plaće, u koje nisu uračunate plaće zaposlenih u javnim državnim i lokalnim službama. I analitičari u Fini zaključuju da je jedna od karakteristika gospodarstva Hrvatske “velika razlika u razvijenosti pojedinih županija”. Visina plaća odraz je, napominju, gospodarske strukture Hrvatske po županijama i velike koncentracije broja zaposlenih u gradu Zagrebu, gdje velik broj ljudi radi u financijskom sektoru, poslovnim uslugama i telekomunikacijama, u kojima se isplaćuju iznadprosječne plaće koje podižu prosjek. Kao i u Varaždinskoj, i u Međimurskoj su prosječne plaće za petinu manje od državnog prosjeka. Najmanje su u uslužnim djelatnostima, a najviše u opskrbi električnom energijom. Oko 70 posto od 24.000 zaposlenih u Međimurju radi u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu.
– Borimo se, što nam drugo preostaje. Radim kod oca, plaće su male, ali to je jedini način da se održimo na tržištu. Srećom, znam svirati, zanima me glazba, pa se krpam svirajući u bendu – kaže Neven Kolarić (23). Zadovoljan je, dodaje, što uopće ima priliku raditi jer je broj nezaposlenih iz mjeseca u mjesec sve veći. Potkraj prosinca na burzi je bilo čak 8040 Međimuraca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Naravno .
Zato odgovorni poduzetnici isplačuju male plaće , ali redovno .
Glavno je da tvrtka preživi da ju možemo što dulje musti .
Pa ako ostane dobiti lako ju je podjeliti djelatnicima .
Kao bezporezne nagrade , božičnice ,telefonska općila , aute , iz dobti nakon poreza…
Plaće su u Međimurju manje, jer privatnici u navedenim djelatnostima, isplaćuju
najniže osnovice..a njih je ovdje -najviše.Dobit koju izvlače iz poduzeća,obrta ili drugih djelatnosti pomaže im da ravnopravno s ostalima građanima RH-održavaju dobar životni standard.Zajednička ulaganja u komunalnu infrastrukturu su dio tradicije .Ovdje je korupcija kakvu vidimo u RH- u neznatnim tragovima.Velikih poduzeća -i nema.
Nijedan vlasnik poduzeća, sebi neće isplaćivati puno veću plaću od minimalne
propisane za stručnu spremu.Kroz plaću- i mirovine- poduzetnici u Međimurju,
ne vide sigurnost, stoga novac ne bacaju na takav vid -rezervacije za budućnost..
No, pogledajte štednju,standard životnog prostora i vlasništvo nekretnina ….
Stanje Međimurske banke,/ sada Privredne/ koja je temelj i ogledalo kapitala Međimuraca, NAJBOLJE odražava stvarnu sliku stanja….Godinama je , kao banka bila primamljiva za preuzimanje radi izvrsnih pokazatelja…Pa, recite onda gdje smo u odnosu na RH.
Uključite se u raspravu