‘Preskupo nam je 488 USD za tisuću kubnih metara’

Autor: Rato Petković / VLM , 16. siječanj 2013. u 22:00
Do kraja siječnja srpski parlament trebao bi usvojiti Zakon o Južnom toku

Do kraja siječnja srpski parlament trebao bi usvojiti Zakon o Južnom toku.

Cijena ruskog plina je za Srbiju previsoka, priopćila je Zorana Mihajlović, ministrica enegetike, ruskom veleposlaniku Aleksandru Šepurinu. Mihajlović se, pri tome, pozvala na tešku ekonomsku situaciju u zemlji i zaigrala na kartu izuzetno dobrih odnosa Beograda i Moskve.

Sadašnja cijena od 488 dolara za tisuću kubnih metara, prema ocjeni Petra Stanojevića, pomoćnika ministrice,je  neprimjerena i ako ne bude smanjena upitno je hoće li Srbija dalje koristiti taj energent. Zorana Mihajlović je podsjetila da dvije zemlje zajednički grade plinovod Južni tok kroz Srbiju preko zajedničkog poduzeća u kojemu ruska strana ima 51 posto vlasništva. Do kraja siječnja srpski parlament trebao bi usvojiti Zakon o Južnom toku, kojim se tom projektu daje strateško značenje. Ruska strana odbija prihvatiti povećanje rudne rente s tri na deset posto. Gazpromnjeft, kao većinski vlasnik NIS-a, koristi srpske izvore nafte i plina po vrlo povoljnoj renti. Prema sadašnjoj cijeni plina srpsko gospodarstvo nije u stanju postati konkurentno na međunarodnom tržištu. Prema najavljenim prognozama cijena za Europu bit će 370 dolara. Primjerice cijena plina u Engleskoj je upola manja (230 dolara) od one u Srbiji.Cijena ruskog plina ugovorena je između ruskih kompanija i Srbijagasa, pa država, osim ukazivanja na nesrazmjerno visinu cijene u odnosu na druge zemlje, ne može bitno utjecati. Prema postojećem ugovoru Srbija iz Rusije može povući godišnje pet milijardi kubičnih metara plina, ali toliku količinu u postojećim uvjetima ne može potrošiti. Srbija sada troši 2,2 milijarde kubičnih metara, ali ako se realiziraju planovi o gradnji termoelektrana i toplana na plin onda će potrošnja biti osjetno povećana.  

Malo im 10 godina

Lukoil traži produljenje ugovora

Susret Zorane Mihajlović s ruskim veleposlanikom iskorišten je i za najavu zahtjeva Lukoila za produljenje ugovora o zakupu benzinskih crpki. Lukol je prije 10 godina za 130 milijua eura kupio Bepetrol, koji je osnovan nakon njegova izdvajanja od Ine. Lukoil je prva ruska kompanija koja je došla u Srbiju.

Komentari (1)
Pogledajte sve

toliko o bratskoj ljubavi

New Report

Close