Slovenija nema potrebe za nikakvim 'bailoutom', vjerujem da vlada ima dovoljno resursa. Izjavio je to u razgovoru s novinarom Financial Timesa Borut Pahor koji je premijersku stolicu s koje je "zbačen" 20+11., lani u prosincu zamijenio predsjedničkom.
Sa stranica tog lista on je još jednom poručio da namjerava promijeniti smjer kojim ide susjedna država te ju preorijentirati sa štednje prema novim investicijama, osobito onima koje se tiču infrastrukturnih projekata. Rezovi, nisu nešto na što danas blagonaklono gleda. "Zamor je vrlo dobra riječ za opisivanje općeg ozračja u našoj državi. Ono što nam je zaista potrebno je prekid štednje", smatra novi slovenski predsjednik. Njegov je stav da se zemlja kojoj je na čelu mora hrabro uhvatiti s koštac s golemim problemima njezina bankarskog sektora pa obećava da će mandat posvetiti daljnjem podupiranju reforme financijskog sektora, ali i strukturnim promjenama u drugim ekonomskim aspektima poput tržišta rada. Govoreći o reformama, Pahor se indirekto osvrnuo i na aktualni skandal vrha vlasti, odnosno činjenicu da se od premijera Janeza Janše naveliko traži ostavka zbog nalaza antikorupcijske komisije da predsjednik vlade ne može opravdati troškove "teške" 210.000 eura. "Sva nastojanja po pitanju reformi zapravo su vezana za jačanje vladavine prava. U narodu i dalje vlada osjećaj nepravde", komentirao je Pahor dodavši kako će bez osjećaja pravednosti biti teško uvjeriti građane da podnesu daljnje žrtve.
"Sve počinje s vladavinom prava, ona je presudna za uspjeh reformi", zaključio je. Osvrnuo se predsjednik i na greške koje je činio za vrijeme premijerskog mandata."Možda sam griješio misleći da moram gurati reforme bez obzira na to kolika je podrška socijalnih partnera. Podcijenio sam to i jako me skupo stajalo", rekao je Pahor koji već neko vrijeme više ne poriče da je dobrim dijelom odgovoran za krizu u Sloveniji i činjenicui da se je država iz europskog "wunderkinda" prerasla u "enfant terriblea". To je uostalom nedavno potvrdio i na HTV-u riječima: "Moja odgovornost je velika. Priznajem da tada u Sloveniji nismo prepoznali krizu. Kad je pao Lehman Brothers i kad je američka vlada govorila o ubrizgavanju 700 milijardi dolara u svoje gospodarstvo, mi još nismo bili reagirali."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu