Kvota za poticanje korištenja sunčeve energije je ispunjena, a interes ulagača je i dalje velik pa Ministarstvo gospodarstva mora donijeti odluku kako riješiti taj problem, rekao je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na današnjem susretu s novinarima.
Suprotno predviđanjima da će promjene tarifnog sustava obeshrabriti ulagače, dogodilo se suprotno pa smo u šest mjeseci ispunili kvotu, kaže Vrdoljak. To se odnosi na integrirane solarne uređaje, to jest one koji se nalaze na krovovima i koji višak energije plasiraju u distribucijsku elektroenergetsku mrežu.
Ministarstvo je sada u situaciji da pronađe rješenje za one koji imaju odobrenja i gdje su investicije i radovi u tijeku kako im ulaganje ne bi propalo.
Moguća rješenja su povećanje izdvajanja za obnovljive izvore energije na računima za električnu energiju ili spuštanje granice snage uređaja koji se potiče pri čemu je drugo rješenje izvjesnije. Daljnje opcije su smanjivanje poticaja za korištenje solarne energije i povećanje kvota, no to povećanje treba financirati, a pitanje je kako bi na to reagirali građani.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ako legaliziraju kompenzaciju s distributerima, bit će to veliki napredak .
Padom cijene instalacije i opreme, polako se gubi smisao poticaja, jer , i inače to samo na papiru zvuči dobro, naravno, za velike proizvođače i ne samo na papiru, ali mali, kad sve zbroje, u uključe poreze, koje nitko u prezentaciji ne spominje, ne zarade baš mnogo . Ako se ukalkulira i vrlo vjerojatni porast cijene struje, vezati se ugovorom na postojeće vrijednosti otkupa u periodu od 14 godina …..možda i nije najsretnije rješenje .
Kako cijena sistema pada iz dana u dan, tako ideja kompenzacije ( proizvodnja bez poticaja, ali s osiguranjem struje kad se ne proizvodi, a distribucijom viška u sutav kad ga ima ), jako je povoljna . U toj varijanti podiže se kvalitata života na višu razinu, grijanje i hlađenje prebacuje se na struju, i sustav se ispalaćuje također u 5-7 godina, nakon toga, uz potencijal elektroautomobila imamo praktički energetsku neovisnost.. – zauvjek .
previše ljudi čeka u redu za poticaje? a bez poticaja niti da mrdnu? i idiotu bi bilo jasno da su su poticaji preveliki.
inače: “ekološka” proizvodnja električne energije je za bogate države.
Uključite se u raspravu