I pored izuzetno povoljnih prirodnih uvjeta, maslinarstvo na dubrovačkom i crnogorskom području nema značaj koji bi moglo imati.
U trgovinama, hotelima i ostalim ugostiteljskim objektima na ovim područjima najčešće se nude maslinova ulja iz uvoza od kojih je većina sumnjive kvalitete. Upravo kako bi se razvilo maslinarstvo i turistička ponuda u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, regiji Boke kotorske i općine Bar u Crnoj Gori, Europska unija je kroz pretpristupni program IPA odobrila projekt pod nazivom "Tradicionalno maslinarstvo kao dio turističke ponude". Cilj projekta je unaprijediti maslinarstvo u spomenutim regijama kao i poboljšati prekograničnu suradnju maslinara i turističkih zaposlenika s hrvatske i crnogorske strane granice. Ukupna vrijednost projekta, koji je samo početni korak u realizaciji dugoročnog projekta razvoja maslinarstva i turizma u Hrvatskoj i Crnoj Gori, je 3,5 milijuna kuna. EU je iz svojih fondova izdvojila 380 tisuća eura dok su ostatak uložile Hrvatska i Crna Gora.
Kao najvažnije vrijednosti projekta Mario Bjeliš, njegov voditelj te pomoćnik ravnatelja Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo, istaknuo je stvaranje znanstveno-stručne podloge za buduće projekte nacionalnog i međunarodnog karaktera, snažnije povezivanje poljoprivrednog i proizvodnog s turističkim sektorom te prekogranično povezivanje proizvođača i sudionika. U sklopu projekta izgrađen je i senzorski laboratorij za ispitivanje kvalitete maslinovog ulja u Dubrovniku, a koji će zajednički koristiti hrvatski i crnogorski maslinari. Tako su prve senzorske analize dubrovačke masline sorte crnica i barske žutica potvrdile njihovu nadaleko čuvenu kvalitetu, zbog čega su ulja proizvedena iz njih proglašena ekstradjevičanskim što će im, sigurno, služiti kao najbolja preporuka i za najzahtjevnija tržišta. Nositelji projekta su bili nizozemska razvojna agencija SNV i Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo.
Partneri s hrvatske strane su bili Zajednica maslinara DNŽ i DUNEA, regionalna razvojna agencija, a iz Crne Gore općina Bar te Društvo maslinara Bar i Maslinarsko društvo "Boka". Osim opremanja labaratorija, u projektu koji je trajao dvije godine napravljena je baza podataka o maslinarima, održane su brojne edukativne radionice te je izrađena studija o gospodarskim i genetskim vrijednostima sorti maslina kao i o njihovoj ekonomskoj vrijednosti. Izrađene su i promotivne brošure, karte i web-stranica. Na crnogorskoj strani pak počela je akcija rekonstrukcije starih mlinova u kojima se na tradicionalni način iz maslina cijedi ulje. Rekonstruiran je mlin u Pelinovu kod Tivta, preuređena tržnica u Starom Baru i postavljene 22 informativne table na području bokokotorske i barske rivijere.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu