Lokacija, talentirani mladi ljudi te prirodni resursi i kvaliteta okoliša argumenti su koje Hrvatska, po ocjeni potpredsjednika Vlade i ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branka Grčića, mora predstaviti stranim investitorima kao svoju dodatnu vrijednost motivirajući ih na dolazak i nova ulaganja.
Grčić je to rekao na konferenciji "Izravna inozemna ulaganja – pokretač ekonomskog rasta i razvoja" održanoj u petak u Hrvatskoj narodnoj banci. "Novi inozemni kapital ne smije biti dužnički već razvojni," naglasio je potpredsjednik Vlade ocijenivši da su na domaćem tržištu tokovi novca potpuno usporeni te da bankari, umjesto povrata kapitala svojim "majkama" moraju početi dijeliti rizik s gospodarstvom. Razgovara se, najavio je, o osnivanju novog fonda rizičnog kapitala koji će Vlada uskoro predstaviti i novim financijskim instrumentima pomoći poduzećima u restrukturiranju. "Samo 15 do 20 posto poduzetnika po kriterijima bankara sposobno je za kreditiranje što ugrožava daljnji razvoj", kazao je Grčić. Poboljšanje situacije ipak nazire u sljedeće tri-četiri godine jer, podsjetio je, ulazak u EU za investitore znači veću pravnu sigurnost, a uz to i praksa svjedoči da su nove članice već u prve tri godine imale snažniji gospodarski razvoj. Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Ivica Mudrinić upozorava da još uvijek nedostaju i vizija i strategija budućeg razvoja. "Neznatno rezanje nameta poduzetničkom sektoru ne donosi reforme, njih nema bez postizanja visoko uslužne, stručne i efikasne administracije unutar javnog sektora. U Irskoj investitor dozvole dobije za tri mjeseca u Hrvatskoj čeka i do šest godina, nije teško pogoditi gdje će otići", ustvrdio je Mudrinić.
Ulazak države u telekomunikacijski sektor i trošenje novca za tu namjenu upravo u ovom trenutku izravan je i nelojalan udar na tvrtke kojima je to osnovni biznis, baš kao i odluka nekih općina i gradova o osnivanju paralelnih lokalnih komunalnih tvrtki," upozorio je Mudrinić. Agencija za promicanje izvoza i ulaganja, podsjetila je ravnateljica Ekonomskog instituta Sandra Švaljek, imala je i sama neslavan razvojni put, osnivana je i ukidana što samo ilustrira ukupan odnos i prema izvozu i prema inozemnim investitorima. "Ministarstvo financija ulaže velike napore u izgradnji novog poreznog sustava, no taj projekt ne promatra očima mogućih investitora", primijetila je Švaljek. Ante Ramljak, član Upravnog odbora Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija prozvao je Ministarstvo znanosti i visokog obrazovanja. "Ministarstvo s gospodarskim sektorom nema kontakata prije nego se određuju upisne kvote za pojedine fakultete, da ih ima ne bi se upisivalo toliko ekonomista i pravnika," smatra Ramljak.
Preporuke
Privući top kompanije
Učiniti sve što je potrebno da se privuku najbolje kompanije da svoj visokokvalitetan napredni biznis lociraju u Hrvatskoj
Zaposliti najbolje
Naći i zaposliti u svijetu najtalentiranije hrvatske menadžere s jakim iskustvom u znanosti, biznisu i uslugama
Smijeniti nesposobne
U ključnim agencijama koje se bave ekonomijom zamijeniti sadašnji kadar s talentiranim i okretnim liderima visokog osobnog integriteta
Uvesti dijasporu u igru
Potrebno je otvoriti vrata pripadnicima hrvatske dijaspore da ulažu u Hrvatskoj
Donijeti privlačne zakone
Kako bi se osigurao dotok izravnih stranih ulaganja, posebno napredne proizvodnje i uslužne industrije, nužan preduvjet je da za njih postoje zakonske olakšice
Dobra infrastruktura
Za privlačenje napredne industrije kroz izravna strana ulaganja svakako je potrebno da Hrvatska osigura razvoj svoje infrastrukture
'Puno pričamo, a ne radimo'
Hrvatska za razliku od Irske nije imala bankarsku krizu, naš sustav je ostao stabilan. Problem su nam brojni strukturni problemi zbog kojih nismo atraktivni u privlačenju inozemnih ulaganja i stoga možemo učiti jedni od drugih", kazao je guverner HNB-a Boris Vujčić posebno apostrofirajući kako je Irska upravo zbog inozemnih ulaganja u prošloj godini ostvarila najveći rast zaposlenosti unutar Europe, otvorili su 12.700 novih radnih mjesta. "Mi puno pričamo o strukturnim promjenama, no još nismo odredili prioritete, što trebamo napraviti i u kojem pravcu ići dok ih Irci uspješno provode i zbog toga su se prije ostalih uspjeli izvući iz krize," naglasio je Vujčić.
'Nisu najvažnije porezne olakšice u privlačenju ulaganja, nego ljudi'
Razmislite o promjenama ili promijenite ljude, jedna je od poruka koju je iznio Frank McCabe. Hrvatska poput Irske ima brojnu dijasporu, saznajte gdje su najtalentiraniji i motivirajte ih na povratak, rekao je dodavši kako se i sam osobno potrudio te mnoge obrazovane Irce iz Amerike doveo natrag u domovinu. Porezne olakšice, po McCabeu nisu najvažnije u privlačenju inozemnih investitora. U to se, pojasnio je, uvjerio vodeći nekoliko velikih svjetskih tvrtki poput Intela, Citibank ili General Electric Company. Tako Apple, ilustrirao je, na sve svoje zaposlenike troši svega četiri posto od ukupnih prihoda. "Pronađite neku veliku korporaciju, možda čak i SAD-u preko vaše dijaspore, i uvjerite ih da ima mnogo dobrih razloga za dolazak i ulaganje u Hrvatsku, savjetovao je naglasivši da je itekako važno imati i jako Sveučilište. "Potrudite se da vaše Sveučilište uđe među 100 najboljih u svijetu i pamtite da gospodarskog rasta nema bez inozemnih ulaganja, ali i angažiranja talenata," zaključio je McCabe.
'Preslikajte naš model, to nije skupo'
U odnosu na Hrvatsku, gledano zemljopisno Irska je na periferiji, a uspjela je osnovati moćan centar za pružanje financijskih usluga. Iskoristite vaš izvrstan geostrateški položaj, angažirajte obrazovane kadrove i preslikajte naše iskustvo jer, za to ne trebaju velika ulaganja, tek nekoliko ureda i educirano osoblje, savjetovao je pak Kieran Corrigan koji je, među ostalim, niz godina predavao porezno pravo na Trinity Collegeu u Dublinu te radio u Deloittu. Za njega su niski porezi veliki motiv za dolazak inozemnih investitora, no sve iznad 15 posto nije im atraktivno, ustvrdio je. "Irska strancima koji nemaju njezino državljanstvo oporezuje isključivo prihode koje ostvare u Irskoj, na sve iznose koje tijekom godine zarade u nekim drugim zemljama ne plaćaju porez i to se pokazalo dobrim rješenjem," iznio je mogući recept za privlačenje novih investitora u Hrvatsku Corrigan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Slažem se s ovime što su izjavili Irci. Međutim naš sistem neće niti prstom mrdnuti u smjeru koji im sugeriraju Irci. Naši umjesto smanjenja – povećavaju poreze. Iz dijaspore se nitko neće vratiti jer više nema domoljubnih naivaca koje sistem prožvače, iskoristi i ispljune. Naša sveučilišta sve se više udaljavaju od TOP-100. Ljude treba promijeniti a ovi koji se sada “betoniraju” će se teško promijeniti iako su loš temelj.
Uključite se u raspravu